Afb. 5. Gezicht, genomen vanuit de toren der Sint-Lievens Monsterkerk over de Meelstraat flinks) en de Poststraat (rechts). Foto R.O.B. 1979. Dam. Als zijkreek is te zien de Zwemhaven, Schuithaven en Mol, die nog lang open is geble ven. De Meelstraat houden wij voor de oudste, en zeker belangrijkste, van Zierikzee. Aan het westelijke uiteinde van deze hoofdstraat grensden de uit 1048 daterende Gravenhof en de Sint-Lievenskerk aan elkaar, beide gelegen aan de zuidzijde van de oeverstraat, aan de noordzijde waarvan de handelsschepen afgemeerd zullen zijn geweest en voorzieningen voor het in- en uitladen, opslag en dergelijke voorhanden waren. Deze configuratie vertoont het ons allengs steeds vertrouwder wordende beeld van een vroeg-middeleeuwse rivierhan delsstad als Bolsward, Dorestad, Medemblik, Staveren doch bovenal Tiel, welke ,,vicus" zich sinds de tweede helft van de 9e eeuw zeer snel had ontplooid langs de zuidelijke oever van de Linge, stroomafwaarts de afsplitsing van de Waal. De oeverstraat wordt hier aange geven door het beloop van de Westluidensestraat - vernoemd naar de hier eenmaal gevestig de Engelandvaarders -, Ambtmanstraat en St. Walburgstraat. Ook hier aan het westelijke uiteinde van de oeverstraat een grafelijke kerk - de Sint-Walburgskerk.10> Een belangrijke aanzet tot een monografie over middeleeuws Zierikzee is reeds gegeven door Henderikx, die geheel nieuwe gedachten ontvouwde over het ontstaan en de ontwikke ling van deze stad.11* Op zijn beurt kon hij uitgaan van een overweging bij Dekker, volgens welke er in het jaar 976 te Zierikzee reeds een „aecclesia" bestond.12! Weliswaar wordt Zie rikzee in dit verband niet bij name genoemd maar er bestaan aanwijzingen dat het hier Zie rikzee moet hebben gegolden. Er is sprake van de „fluvius Golda", de latere Gouwe, die 47

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 49