Prins Willem van Oranje en het beleg van Zierikzee door Drs. J. H. Kluiver Over het beleg van Zierikzee is in het verleden reeds uitvoerig geschreven!). Daarbij is ech ter geen gebruik gemaakt van correspondentie van Prins Willem van Oranje in het Konin klijk Huisarchief2). Deze bijdrage is dan ook bedoeld als een aanvulling vanuit dit nieuwe materiaal, dat vooral de inspirerende rol van de Prins belicht. Juist het herdenkingsjaar 1984 leent zich bij uitstek voor een behandeling geconcentreerd rondom de persoon van Prins Willem van Oranje. Strategische situatie voor het beleg Zeeland was een belangrijk steunpunt voor Prins Willem van Oranje in zijn strijd tegen de machtige Spaanse koning. Hij kon door het bezit van de eilanden de aanvoer van troepen en goederen over de rivieren verhinderen, terwijl het voor de Spanjaarden uitermate moei lijk was de op de eilanden gelegen steden opnieuw in hun bezit te krijgen. Weliswaar had Alva op het bericht van de opstand van Vlissingen achteloos gereageerd met „Pichelinga es nada" (Vlissingen heeft niets te betekenen), maar het gevolg was wel geweest dat na deelne ming van Veere aan de opstand en de succesvolle belegering van Middelburg in 1574 het ei land Walcheren een haast onneembare vesting van de Prins was geworden. Prins Willem van Oranje 1578-1579. De Spanjaarden trachtten nu de opstandelingen te isoleren. In Holland was met dit doel Haarlem belegerd, in Zeeland probeerden zij dit te realiseren door een herovering van Schouwen-Duiveland om van daaruit weer greep te krijgen op de overige eilanden en de 55

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 57