Woord vooraf Op de in februari van dit jaar gehouden Zeeuwse Culturele Dag in Axel schonk onder meer de historicus Dr. A. Doedens in zijn voordracht „De emancipatie van de locaal-historicus" aandacht aan het werk dat verenigingen als de onze doen. Die houden zich bezig met ge woonten en gebruiken in het verleden, met stedelijke landschappelijke schoonheid, met veldnamen, kleine monumenten, dialect-onderzoek enzovoorts. Hij wees op het gevaar van het gebrek aan overzicht, het alleen aandacht geven aan inciden tele zaken, zelfs op het gevaar van „locaal-patriottisme". Streekgeschiedenis zou méér moe ten zijn dan het genoemde, een emancipatie die zou moeten leiden naar een onderzoek van ,,de gehele gemeenschap, plaatsing van de locale/regionale gemeenschap in nationaal kader en beschrijving van de ervaringswereld van brede lagen van de bevolking". Doedens noemt dit het recept de locale/regionale geschiedenis maatschappelijk relevant te maken en haar uit de sfeer van nuttige vrijetijdsbesteding te halen. Met deze prikkelende woorden lokte de spreker heel wat discussie uit. De inhoud van thans negen jaargangen Kroniek overziend, zijn inderdaad wel titels aan te wijzen die zeer detaillistisch zijn, maar nog meer zijn er die het onderwerp wel degelijk in een breder kader plaatsen; zelfs breder dan de historische opvatting van Doedens. We den ken dan aan onder meer de historisch-geografische, bodemkundige, literaire en artistieke aspecten waar onze Kroniek óók aandacht aan schenkt! Hoe dit alles ook zij, voor u ligt de Kroniek 1984. Oranje, want we herdenken dit jaar Wil lem van Oranje die in 1584 vermoord werd. Met een voorplaat van het dorp Noordwelle in 1745, omdat er zo'n intrigerend „bergje" op staat dat aan de orde komt in het artikel „Ber gen en burgen op Schouwen-Duiveland". Verder vindt u een verhaal over de eendenkooien van ons eiland, over een interessante opgraving in Zierikzee en tenslotte over ons dialect weer een bijdrage. Ook de Afscheiding, 150 jaar geleden begonnen, hoort thuis in deze Kroniek 1984. Volgend jaar zal - naar wij hopen - de tiende jaargang verschijnen. De redactie maakt zich reeds op daar iets bijzonders van te maken. Graag nodigen wij schrijfsters en schrijvers uit van buiten, maar zeer nadrukkelijk ook van Schouwen-Duiveland zelf, om een onderwerp ter hand te nemen, zo mogelijk in een groter kader geplaatst en uit „de ervaringswereld van brede lagen van de bevolking". Redactiecommissie Jaarboek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland: W. P. de Vrieze, voorzitter F. Beekman Drs. J. A. Brandenbarg A. L. Patmos, penningmeester H. Uil, secretaris Dr. A. de Vin 4

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 6