Dirk van Farowé ziet hij rond in Duiveland, maar is op 11 augustus 1845 ook te vinden in Schouwen, 's Avonds worden beiden gesignaleerd ten huize van bakker Nicolaas Salomon Lette te Haamstede. Sterkenburg spreekt daar een 50 a 60-koppige schare stichtend toe. Van Farowé assisteert hem als diaken en voorzanger! Dat deze huisgodsdienstoefening niet onopgemerkt blijft, blijkt uit het proces-verbaal dat de veldwachter ter plekke opmaakt. Wat is echter de inhoud daarvan? „Nogthans niet is gebleken, dat deze bijeenkomst te voren zoude zijn bepaald, en mitsdien het feit, dezen beide Beklaagden ten laste gelegd, niet kan geacht worden, eenige misdaad, wanbedrijf of overtreding op te leveren"! Tot hun eigen verbazing worden deze „vreemdelingen" van alle rechtsvervolging ontslagen. Slechts bak ker Lette wordt beboet voor f 10,— plus f 15,81% regtsgeding". Reden was dat de verga dering door niet meer dan twintig personen mocht worden bezocht. Deze goede afloop AA' Wj/Jl I y "I PU t ff Kladbriefjevan burgemeester A. de Jonge te Nieuwerkerk met betrekking tot de verbalisering van ds. Sterken burg. (Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland, Archief Gemeente Nieuwerkerk). moet met name Sterkenburg hebben bemoedigd. Hij besluit te komen! Echter, ook al zijn er sinds het laatste optreden van Ds. Budding al in vijf jaar geen boetes meer uitgedeeld, met de komst van de nieuwe predikant krijg veldwachter Braam weer het nodige extra werk! Net aangekomen te Nieuwerkerk met vrouw, kinderen en dienstbode maakt Sterkenburg en diens rechterhand Van Farowé zijn opwachting op het „gemeentehuis". Sterkenburg heeft „zijne belangens" zwart op wit overhandigd aan de burgemeester. Hij noemt zich „Verkon diger des Goddelijken Woord(s) bij de Christelijke Gereformeerde Gemeente onder het Kruis te Nieuwerkerk". Hij deelt mede dat hij 14 december a.s. (1845) van zins is „intrede" te doen. De „assessor" tekent van dit „onderhoud" nog aan, dat „hij Burgemeester en As- 79

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1984 | | pagina 81