heeft. In het bijzonder dankbaar zijn wij voor de aandacht die zij gericht heeft op de herin neringen in Zieriksees dialect die haar vader nagelaten heeft en waarvan wij er een na zijn levensbeschrijving in deze kroniek zullen publiceren. Van onze Bruse medewerker „Wullum" kregen we in verband met dit jongerenjaar een ver gelijking van het leven en de mogelijkheden der jongemensen in zijn jeugd met die van de tegenwoordige jongeren. Met alle kritische zin die Wullum" eigen is, komt hij tot een mil de beoordeling van wat goed en slecht was en is in verleden en heden. Hij doet dat in onver valst Bruus dialect en bewijst daar nogmaals mee, dat de streektaal minstens dezelfde moge lijkheden heeft personen en situaties te beschrijven als de algemene taal en waarschijnlijk betere, hetgeen ook uit de bijdragen van „Jan Gabriël" en „mééster" W. P. L. Bakker ge noegzaam zal blijken b. In de hierboven voorgestelde volgorde laten wij nu eerst „Jan Ga briël" aan het woord met zijn: Erinneriengen an 'n öögstaend man in Siereksêê, zö om in naebie de jaeren daartig 't Is wè lang geleeje, das waer, ma zeeker nie te lange om nogges 'n ogenblikje stille te staen bie 'n man die jaeren lang z'n stempel gedrukt eit op de saemenleeuing van Siereksêê in om streken. In mit tie man bedoel ik gêên maans minder dan mr. S. R. Bakker, die in dien tiet kantonrechter was in Siereksêê. Iederéén kende meneer Bakker zö assen bienae daeheleks te zien was. lopend van z'n uus op den Ouwaeven, vlak bie de Zuudaevenpoorte, naer 't kantongerecht an 't Aevenpark, schuin teegenoover de muziektènte. Kaersrèchte, 'n gries oetje op z'n öót, 'n blomme in de revaer van z'n jas in 'n wandelstok mit 'n zuivere knoppe in z'n recht er and. Vor iederéén die langs kwam tikte 'n, beleefd assen was, eeven mit z'n stok teegen de rand van z'n oet. In ie dere verbiehanger nam ök eeven beleefd z'n oet of z'n pètte vö z'n of. Ja, zö hing dat tóén. Oe dat teehenwoordeg gaet mot iedere leezer van dit stikje ma zaalf invulle Meneer Bakker wier deur iederéén op 't eiland (want dat was 't toen nog) gewaerdeerd in gerispèkteerd. Voraol de jongemaansen adde z'n belangstêlleng in daer eiten dan ök vee vöögedae. Zö wassen bevobbelt voorzitter van de ambachtschoole vö Schouwen in Duuve- land in Siereksêê. In die kwaliteit eiten vee jonges mit raed in daed biegestae in op de goeie wég g'olpe, want ie was 'n wieze man mit 'n grote maansekènnes. Ie was ök 'n belangriek adviseur van de Siereksêêse padvinders. D'r onverheeteleke hop man, meneer Goettsch, leeraer smeeden an de A.b.s. van Siereksêê, was 'n goeie vriend van meneer Bakker. Ie kwam d'r nogales dikkels op bezoek in gloof ma hrust datter vee over de jeugd van Siereksêê gesprooken is, want meneer Goettsch was 'n vriend in opvoeder van de Siereksêêse jeugd zö aster gêên twééden was. Ja, meneer Bakker atten grote plekke in de Siereksêêse saemenleeveng. Op bienae aalke zoomerse achtemaemiddag kojje 'm zie kuire over de kaoje, 't Aevenpark, Sliengerbos, langs de Grachtweg, iederéén gedagzaagend in taalkens eeven stillestae om aoles nogges hoed in z'n eige op te neemen. Ie was mar alléén, want ie is nööjt betrouwt ge weest, ma vrienden atten genog, onder de dèftege kriengen van Siereksêê vanzaalf. Daer at- je bevobbelt de burgemêêster van Siereksêê, Jhr.mr. Schuurbeque Boeije, de plaesvervan- gend kantonrechter mr. Du Croo, mr. Nieuwenhuysen, mr. De Witt, griffier van 't kantonge recht, de dirrekteur van de A.b.s. meneer De Vries, meneer Gast, voorzitter van het Waeter schap Schouwen, de ontvanger - griffier van dat waeterschap, meneer P. AG. van Dijk, in zö kan 'k nog wé 'n stuitje deugae. 98

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 100