om van het gebeurde verslag uit te brengen aan de commandant van het Depot L.S.K. te Rotterdam. Hij ontving de voorlopige order om de vliegparkbezetting marsvaardig te ma ken en nadere orders af te wachten. Om 5.30 uur kwam toen het bevel dat het Detachement Haamstede zich op het dorp Haamstede moest terugtrekken. Bewakingstroepen en luchtaf weer bleven om het vliegveld tegen luchtlandingstroepen te verdedigen. Toen de troep in Haamstede aankwam, was het nieuwe bevel echter dat iedereen terug moest naar het vlieg veld. Vervoer naar Franrijk was niet mogelijk.10' Terug op het vliegveld werd de troep onderverdeeld in vijf stootgroepen met de opdracht brede terreinstroken om het vliegveld te bewaken. Ze werden daartoe tussen het vliegveld en de dorpen Haamstede en Renesse in stelling gebracht. De commandopost was in hotel Prummel te Renesse. Nog diezelfde morgen landden op inmiddels vrijgemaakte banen toestellen van de IVe Ver kenningsgroep van het lie Luchtvaartregiment uit Gilze-Rijen. Commandant was kapitein De Ruyter van Steveninck. Deze nam direct een aantal bewakingsmaatregelen voor de om geving van het vliegveld en het dorp Haamstede zonder eerst hierover in overleg te treden met Berdenis van Berlekom. Deze maatregelen sloten bovendien niet aan bij die welke reeds eerder waren getroffen. Inmiddels maakte een T 5 nr. 858 een noodlanding op het vliegveld. De T 5 kwam van Schiphol, en had boven Katwijk een Heinkel 56 neergeschoten. Tussen Katwijk en Haamstede was hij door eigen luchtafweer beschoten en kon nog net met lekgeschoten ben zinetank en een lek hydraulisch systeem op Haamstede landen. Om 14.00 uur ontving commandant De Ruyter van Steveninck order om met 2 C V- toestellen een bomaanval op Waalhaven te ondernemen. Beide toestellen werden echter kort na de start, de een bij Zijpe, de ander bij Steenbergen, neergeschoten. Om 14.15 uur kwam het bericht dat vijandelijke parachutisten bij Nieuwerkerk waren neergekomen. De stootgroep onder leiding van luitenant Mulder ontdekte echter dat het de bemanning was van een der uitgezonden en daarna neergeschoten C V-toestellen. 's Avonds arriveerden de 2e en 5e Compagnie Bewakingstroepen uit Gilze-Rijen. De man schappen werden te Haamstede in schuren en scholen ondergebracht. Tegen een vergoeding van f 15,— per maand vorderde de Stafbureauruimte in het V.V.V.-kantoor van de heer Brandes te Haamstede. De keuken werd naar Renesse verplaatst. De algemene or der van die avond luidde: „Na het avondeten rusten, gekleed en gewapend. Ieder bevindt zich de volgende morgen te 03.00 uur in zijn alarmstelling." De rustkwartieren bevonden zich in boerderijen in de omgeving van Renesse. Zaterdag 11 mei 1940 Om 7.00 uur 's morgens werd een Heinkel-toestel, dat met vijf andere op ongeveer 2000 m hoogte boven het vliegveld cirkelde, neergeschoten. De inzittenden probeerden zich per parachute te redden, wat een van hen is gelukt. Hij werd gevangen genomen en voor ver hoor overgebracht naar Zierikzee. De anderen hadden minder geluk. Emil Steuszloff uit Hamburg is in de duinen bij Haamstede te pletter gevallen, omdat zijn parachute weigerde. Richard Wunderlich kwam in zee terecht en spoelde vier dagen later aan op het strand. De vierde man tenslotte is in het neergestorte vliegtuig levend verbrand. De ochtend verliep verder rustig en men kon zich bezighouden met het inrichten en contro leren van de stellingen bij Renesse. Om 15.10 uur werd het vliegveld echter onverwacht aangevallen door een aantal Heinkel Ill-vliegtuigen. Twee aan de grond staande toestellen 123

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 125