en de legeringsbarakken brandden volledig uit. Verder raakten beschadigd het K.L.M. restaurant, hotel de Schouwse Boer en enkele zomerhuisjes. Een sergeant van de 3e Com pagnie Bewakingstroepen raakte licht gewond. De 162e Batt. Lu. A. had de nacht tevoren andere stellingen ingenomen bij de Torenhoeve en bleef (daardoor) intact. Reeds voor de luchtaanval was de oude commandopost in het K.L.M.-gebouw verplaatst naar een boeren woning op 700 m afstand van het vliegveld.11' De manschappen van de 3e Compagnie Bewakingstroepen waren door het bombardement, dat in vier vluchten werd uitgevoerd, zeer gedemoraliseerd. Velen van hen vluchtten in pa niek de duinen in. Berdenis van Berlekom bericht hierover: „Ca. 17.00 uur vernam ik van de Commandant 3e Bewakings Cie dat velen van zijn manschappen hun stellingen hadden verlaten. Ook zijn commandopost was verlaten. Op weg naar Haamstede ontmoette ik vluchtende soldaten die zich met medeneming van dekens, en velen zonder geweer, buiten het vliegpark in veiligheid wilden stellen. Bijgestaan door de luitenants Holtz en Busser ge lastte ik ieder der vluchtelingen onmiddellijk terug te keren naar zijn stelling. Bij de mitrail leur opstellingen gekomen, bleek mij dat drie secties van de vijf. hun stelling hadden verlan- ten; wat de zware mitrailleurs betreft, met medeneming van de slotdelen. Wij hebben onder bedreiging met pistool, ca. 60 man uit de bossen gehaald. Ook kapitein Dijksterhuis zocht de omgeving af. en handelde eensgelijk. Tegen 18.30 uur was iedereen teruggekeerd."12' Onderzoek naar het hoe en waarom heeft niets opgeleverd. Men zou zijn gevlucht op bevel van een onbekend gebleven kapitein, die zei dat het vliegveld ontruimd moest worden, en op het gerucht van een onbekend gebleven burger dat vijandelijke parachutisten in de dui nen waren geland. De lezer oordele zelf.! Zeker is dat er voortdurend berichten van particulieren en burgerlijke instanties binnen kwamen over parachutisten die ergens op Schouwen-Duiveland zouden zijn geland. Zelfs zou er sprake zijn van een viertal Duitse vliegboten die bij Zijpe zouden zijn geland om daar troepen aan land te zetten. Uitgezonden verkenners hebben nooit iets kunnen ontdekken. In de order die 's avonds werd afgegeven stond dan ook: „Soldaten mogen geen berichten aannemen van onbekende ordonnansen. Alleen van hun bekende meerderen. Anderen moeten oogenblikkelijk naar de commandopost worden gebracht, ter onderzoek van de herkomst van de berichten." Zondag 12 mei 1940 Een dag vol spanning en onzekerheid als gevolg van de talloze geruchten over landingen van vijandelijke troepen, met op de achtergrond het aanhoudende kanongebulder uit de richting van Brabant. Om 3.00 uur 's morgens kwam het bericht van de commandant van het onderdeel te Renesse dat in Zijpe Franse en Engelse troepen in autobussen waren aan gekomen om de verdediging van het vliegveld te versterken. Het bericht was afkomstig van een onbekend gebleven ordonnans. Even later kwam de melding binnen dat twee Duitse officieren in Nederlandse uniformen met de motor of per auto over het eiland rondreden. Zij zouden verkeerde bevelen geven en geruchten verspreiden om zo verwarring onder de soldaten te stichten. Enige uren later kwam er opnieuw een bericht van een ordonnans dat Duitse soldaten in groten getale en gekleed als boeren en Nederlandse soldaten per parachute op het eiland waren gedaald. Bij navraag had de ordonnans dit bericht ontvangen van een onbekend ge bleven kapitein in Brouwershaven. Tenslotte kwam laat in de middag de melding dat het vliegveld zou worden aangevallen en bezet, waarop een aantal soldaten van de IVe Verken- 124

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 126