gen twee soldaten ter bestrijding van eventuele parachutisten. De Ruyter van Steveninck werd door de Commandant Zeeland Van der Stad aangesteld als commandant van alle strijdkrachten op Schouwen-Duiveland. Het vliegpark-commando werd opgeheven. Berdenis van Berlekom kreeg bevel zijn detachement op te stellen in de lijn Scharendijke-Ellemeet-Serooskerke. De commandopost met administratief en tech nisch personeel kwam in Eikerzee te liggen. Autopark en keuken bleven in Renesse. In dit dorp werd ook nog een schuur gehuurd om alle bagage en eigendommen van de troep in te bewaren. De schuur werd echter diezelfde nacht nog opengebroken en voor een groot deel leeggeroofd. Van de Bewakingstroepen kreeg de 3e Compagnie opdracht naar Zijpe te gaan, de 2e en 5e Compagnie werden in Bruinisse en Zierikzee in stelling gebracht. Dinsdag 14 mei 1940 Een rustige dag, die geheel in het teken stond van inspectie en verbetering van de stellingen en het bijwerken van de administratie. Berdenis van Berlekom kreeg order naar Middelburg te komen om zich als verbindingsofficier te voegen bij de staf van de Franse generaal Du- rand. Hij verbrandde de archieven van het vliegpark-commando en van het commando De pot L.S.K. en verzamelde vervolgens in opdracht van Van der Stad de kasgelden van het postkantoor Zierikzee, in totaal acht zakken. Om 12.00 uur vertrok hij per vissersboot neer Wemeldinge, vanwaar de tocht per auto rich ting Middelburg ging. Daar meldde hij zich om 15.30 uur bij de chef-staf Landmacht CZ, ka pitein J. F. van Kervel. Intussen was in Haamstede het commando van het detachement Haamstede overgedragen aan res.-luitenant Holtz. Deze hoorde 's avonds via de radio dat de troepen in Holland had den gecapituleerd, waarna hij het Commando Zeeland verzocht om nadere instructies. Hij kreeg te horen dat in Zeeland normaal zou worden doorgevochten. Even daarna kwam De Ruyter van Steveninck langs en sprak zijn officieren toe met de volgende woorden: ,,Hee- ren, mag ik U verzoeken even op te staan. Mijne Heren, ons is de grote eer toebedeeld, dit eiland tot de laatste man te verdedigen. Ieder van U gaat rustig naar zijn commandopost en doet zijn plicht tegenover het Vaderland." Het valt te betwijfelen of begrippen als ,,eer" en „Vaderland" nog wel inspirerend zouden werken op de manschappen, die door de voor gaande gebeurtenissen volledig waren gedemoraliseerd. In de loop van de ochtend kwam het bericht van het Commando Zeeland, dat twee boten onderweg waren naar Zierikzee om de vliegschool en de waarnemersschool naar Breskens te brengen. Van Breskens zou de tocht verder gaan naar Berck-sur-Mer aan de Noordffanse kust. Na kort beraad werd overeengekomen dat een deel van de vliegschool met alle officie ren en leerling-vliegers aan boord zouden gaan. Eén officier, luitenant Busser, zou met de rest van het detachement op het eiland blijven. Zij kregen order om zo spoedig mogelijk stellingen te betrekken langs de lijn Ouwerkerk-Bruinisse. Ongeveer 80 man zijn naar Zie rikzee overgebracht. Berdenis van Berlekom die herhaalde malen op de evacuatie van de vliegschool had aange drongen, vertelt ons hierover het volgende: „Om 10.00 uur werd ik ontboden bij Generaal Durand, die mij meedeelde dat hij de leiding der operaties in handen genomen had omdat de Nederlanders niet vechten.12* Hij beval mij zijn staf te verlaten. Rapport uitgebracht aan Co. Zeeland, waar de grootste verwarring heerste. Vervolgens bij Co. Zeeland wederom sterk aangedrongen op terugroeping van de vliegschool. Toen mij bleek, dat een boot van de Vaartuigendienst naar Zierikzee zou vertrekken met een compagnie Infanterie voor de 126

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 128