Vrijdag 17 mei 1940 Omstreeks 05.00 uur kreeg de commadant van de 162e Batt. Lu.A. opdracht om zijn stuk ken van Haamstede te verplaatsen naar Rengerskerke, Kerkwerve en Nieuwerkerke en ze dan in te zetten voor het vuren op landdoelen. Intussen waren echter om 02.30 uur al Duit se troepen op het eiland aangekomen. Tijdens het verplaatsen van de stukken raakten de soldaten in krijgsgevangenschap. Later op de dag werd De Ruyter van Steveninck te Haamstede eveneens gevangen genomen en naar Zierikzee overgebracht. Daar brachten al le krijgsgevangenen de nacht door op het veld. Voor de mannen van het detachement Haamstede was de strijd voorbij. De „kanonnen, temidden van vogels en wild zwegen. Het verhaal is nog niet ten einde. Niet ver van het vliegveld stak hoog boven de duinen uit de vuurtoren, die sedert 1937 in opvallende rode en witte banen was geschilderd. In de vuurtoren bevond zich een onderdeel van de Marine-Kustwacht (post Schouwen) welke niet onder het vliegparkcommando viel. De commandant van de post, luitenant Houtman, vroeg na het bombardement van 13 mei versterking aan De Ruyter van Steveninck, omdat zijn ei gen mensen geheel overspannen waren geraakt en 's nachts geen wacht meer durfden lo pen. De „landsoldaten" bleken echter al evenmin standvastig. Ook zij durfden de toren niet meer te verlaten. Tenslotte klaagden de kustwachtsoldaten dat hun eigendommen niet meer veilig waren. Ten einde raad heeft de commandant de „versterking" toen maar weer weggestuurd. Dat was op 16 mei. Ter afsluiting van de gebeurtenissen te Haamstede volgen wij het relaas van luitenant Houtman. „Den 17en Mei om 08.15 was de telefonische verbinding met M.C.P. Zierikzee verbroken door bezetting aldaar door de Duitsche weermacht. Hierna zijn door mij alle geheime stuk ken en boekwerken verbrand. Ten 10.30 uur d.a.v. diende de 2e luitenant Schouten (Com mandant van de 162e Batt. Lu.A.) van het 's morgens vertrokken luchtdoelartillerie bij mij aan, mededeelende, dat geheel Schouwen en Duiveland zich overgegeven had en een Duitsch militair voor het hek der post stond in afwachting of door mij al dan niet tegenstand geboden zou worden. Het thans nuttelooze van tegenweer inziende, is door mij aan luite nant Schouten verzocht, voornoemde Duitsche vertegenwoordiger der militaire weermacht tot mij te geleiden. Waarna de overgave der post volgde en mij werd verzocht de wapens te ontladen en de bemanning op de post bijeen te houden. De wapens en militaire kleding der Genie werden enkele uren later daarna door de Duitsche weermacht ingenomen en vervol gens de jongens weggehaald, die scheerbenodigdheden, dekens en een klein valiesje mede mochten nemen. Korporaal-kustwacht Verspoor en ondergeteekende zijn tenslotte op de post achter kunnen blijven. Met spoed zijn daarna de eerste dagen benut om alles te ordenen en kooien, plunje en overige goederen van het marinepersoneel in het verblijflokaal afgesloten. Geregeld zijn er Duitsche militairen op de post geweest en is door mij de post geen enkel oogenblik verla ten. Vanaf 25 mei is er een vaste bezetting van vier man in Centrale en Lichttoren en mij de toegang tot de lichttoren ontzegd. Alsmede het maken van luttele aanteekeningen over we der en regenopname. Thans is mij toegestaan, naar aanleiding van Uw schrijven (Chef van de Marine-Kustwacht, D.C.M. Hetterschij) dit werk te maken. Overigens militairen correct. Haamstede, 30 mei 1940." 129

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 131