Opvallend zijn op dit fragment de smalle buitenduinen en de brede binnenduinen, juist te gengesteld aan de situatie bij Haamstede. De duinen bij Haamstede Het meest opvallend op dit fragment zijn de duinen en duinvalleien in het zuidwestelijk deel van Schouwen. Ten noorden daarvan ligt het juist besproken binnenduingebied. Aan de oostelijke kant zien we de polder Schouwen, de Meeldijk en de Burgh- en Westlandpolder. Onder andere zijn te zien de boerderij Kraeyesteyn en de (kasteel)berg bij Westenschouwen. Opmerkelijk is de aanwezigheid van nu verdwenen land: Clauskinderen. Het gelijknamige dorp bestaat al niet meer, er tekent zich al een inham af, die zich zal uitbreiden en Westen- schouwen zal gaan bedreigen. Ook de Zuidduinen zullen dan zeer afslaan. De haven van Westenschouwen ligt op de kaart al grotendeels in zee. Bij de restanten staat geschreven: Huyr oft Ouden Houwer. Een houwer is de spuikom die in verbinding staat met de haven. In het duingebied zijn twee grote valleien zichtbaar: de Polder en Voxdael. De noorde lijkste was zeer lang, ca. 3 km, op latere kaarten aangegeven als ,,De Polder of Langedal". Het oppervlak van deze duinvallei leek op de „duunpolder" van de Bannen, vandaar m.i. deze naam. Tussen deze twee grote duinvalleien en het Slot Haamstede zien we twee kleinere valleien, waarvan de noordelijkste wederom bijna in tweeën is gedeeld. Van deze twee valleien ken nen we de namen: Cleyn-derrihoeck en Zeepe (de laatste naam alleen op kaart III). De naam Klein Derriehoek is een vondst die uit andere bronnen niet bekend is! Er werd daar kenne lijk derrie veen) gevonden. Ook Zeepe dat afgeleid is van sijpelen, siepelen duidt op een 13

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 15