Zierikzee en het Poortambacht Nog maar een halve eeuw voor het maken van deze kaart was als gevolg van de verzanding van de Gouwe een havenkanaal van Zierikzee naar de Oosterschelde gegraven (1597-1600). Den Couweveersche polder was in 1628 tot stand gekomen ten zuiden van de Stenendijk, die sinds 1610 den polder Zas verbond met de polder van Altekleyn aan de Duivelandse kant bij Capelle. In en voor de Gouweveerse polder zien we verschillende kreken lopen. Het buitendijkse land, 'I Gors van Bergaersgat, strekte zich veel verder uit dan het kleine schor 't Stelletje dat er nu ligt. Vóór de vroegere Gouwemonding ligt d'Vlamsche plaete. De ver binding vanuit Zierikzee naar het Dijkwater functioneerde nog wel. Verlies aan de zuidkant van Schouwen in het Zuidland werd dus in het Gouwe-gebied ge compenseerd door een aantal inpolderingen. Het gebied om de stad Zierickzee heen was één van de vierendelen van Schouwen, vroeger Quaelambacht geheten en later Poortam bacht (de huidige buitenwijk Poortambacht maakt dus slechts een klein deel uit van het oor spronkelijke Poortambacht). We kunnen hier niet alle namen van de wegen vermelden die op de kaart af te lezen zijn en die de toestand weergeeft zoals die tot 1953 precies zo gebleven is. In de hoek van de Nobelpoortsweg en het Pennebeswege zien we de bekende (kasteel)berg. Aan de noordkant van de stad zijn d'Houwer en het Halve Maantje goed te zien. Den Bor- rendamschen wegt (nu Miereweg) kronkelde vanaf de Westpoort naar Borrendamme, dat in die tijd van de kaart al niet meer bestond. Dwars op deze weg, ter hoogte van de tegenwoor- Zierikzee en het Gouwe-gebied 1540 (fragment van de kaart berustende op het Algemeen Rijksarchief in Den Haag) Hetzelfde gebied nam 100 jaar later op de kaart van Daniël Verburcht d'ooster schelde. 16

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 18