dige boerderij Levensstrijd, staat d'Speckdam. Een spekdam is ,,een dam van grond, dien men staan laat tusschen twee uitgravingen". 18)In dit geval lijkt het erop dat ter weerszijden landverlies plaatsvond. Vanaf de Houwer gaat de Weldamsen weg ook westwaarts. De Cauwers Inlaag (1726) is uiteraard nog niet te zien. Ook de Zuidhoek inlagen zijn nog niet gemaakt. Opmerkelijk is dat de Lange Blokweg toen den Ouden Blockweg heette en de Korte Blokweg den Block- weg. Aan de noordoostkant liggen de Ronde Weel en 't Kaesjeswater, ontstaan resp. in 1577 en 1575. Bruinisse Dit fragment geeft weinig namen. De vaargeul naast de zeedijk van de polder Bruinisse wordt aangeduid met Caenael streckende langs Oostduyvelant. De plaat oostelijk daarvan heet Wijtaers. Op een latere kaart afgeleid van onze kaart (De Kanter, 1748), wordt zo'n plaat met een goed Zeeuws woord aangegeven: blik. Deze blikken van zand blikkerden in het zonlicht. De naam Wijtaers wordt ook gebruikt voor bovengenoemd canael en is een van de voorlo pers van het tegenwoordige Zijpe. Rechtsonderin zien we het Keeten, de platen zijn gemar keerd met takken. Langs de zeedijk van Bruinisse zien we meer dan 10 welen: herinneringen aan de vele dijk doorbraken. Het instromende water kolkte diepe gaten uit, die na het dijkherstel achterble ven. Buiten de dijk zijn op één plaats oesterputten te zien. Het dorp Oost Duyvelant oft Bruynisse toont het typische beeld van het zg. voorstraatdorp: tussen de kerk en de dijk een straat met bomen en in het verlengde daarvan ligt de haven. Ten zuiden van Oosterland buiten de zeedijk zijn schorren en slikken afgebeeld met een 17

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 19