aantal zich vertakkende kreken. Op andere kaarten worden schorren wel aangeduid met de woorden gors of meyland. Er staat bij deze schorren geschreven Hardemee en Sonneschijn. De schorren waren onder de naam Buijzepolder in 1628 ingepolderd, maar in 1645 geïnun deerd. Herdijking geschiedde in 1671, maar in 1695 volgde een nieuwe overstroming en liet men het land aan de natuur ]9). Andere kaarten van Schouwen-Duiveland tussen 1650 en 1750 In dezelfde tijd als onze kaart verscheen de Visscher-Romankaart van Zeeland met ook een afbeelding van Schouwen-Duiveland. De oorspronkelijke schaal van deze kaart is ca. 1 42.000. Schouwen-Duiveland is daarop dus kleiner afgebeeld dan op de kaart van Ver burcht (schaal 1 16.000). Aangenomen mag worden dat de kaart in 1656 haar definitieve vorm heeft gekregen. 20)Za- charias Roman heeft de kaart van Zeeland samengesteld uit de hem ter beschikking staande gedrukte en getekende kaarten (o.a. polderkaarten). De kaart van Schouwen-Duiveland van Verburcht geeft een heel ander beeld dan die van Visscher-Roman en de kaart van Ver burcht is hiervoor ook niet gebruikt. De Visscher-Romankaart van Zeeland is een fraaie wandversiering. Bij de samenvoeging van de kaarten van de verschillende eilanden zijn de onderlinge afstanden van de eilanden te klein geworden, omdat daarvoor geen metingen verricht zijn. De wegenloop op de Kop van Schouwen is op de kaart van Verburcht veel nauwkeuriger aangegeven en is ook verge lijkbaar met de latere topografische kaarten. Een navolging van de Visscher-Romankaart is de kaart uitgegeven door Wed. J. Ottens en Zoon ca. 1700: „Nieuwe kaart van 't eiland Schouwen en Duiveland, zijnde het vrugtbaarste gedeelte van het graefschap van Zeelant". Wel duidelijk verwant met onze kaart is de kaart door Cornelis de Kanter uit 1748 met als titel: „Nieuwe kaart van het eiland Schouwen en aanhorige polders als mede van geheel Duiveland opgemeten door Daniël Verburcht schepen en raad der stad Zierikzee, en op nieuw opgenomen in den jare 1747, met alle vooroevers en met alle Batterijen". Uitgegeven door Is. Tirion 1748 (schaal 1 31.000). Zeer bekend wordt tenslotte de „Kaarte van Schouwen-Duiveland", meetkundig opgeno men door D.W.C. en A. Hattinga in 1752 en uitgegeven te Amsterdam door Is. Tirion in 1753 (schaal 1 54.000). Ook deze kaart mogen we beschouwen als opvolger van de kaart van Verburcht. Op het Rijksarchief van Zeeland in Middelburg bevinden zich nog drie kaarten die door de broers Hattinga gekopieerd zijn: „Zuidervierendeel van Schouwen" (schaal 1: 16.000) 1739, „Oostervierendeel van Schou wen" (schaal 1 15.000) 1746 en de zeer interessante: „Kaarte van 't Poort-Ambagt der Stadt Zierickzee, gecopieert en verkleynt door ons ondergeschrevene na een kaarte be rustende op het Stadshuys tot Zierickzee met bijvoeginge der groote van de bevangen of hoeken en verplaatsing der numers volgens het laaste vernieuwde veltboek de anno 1746 al dus gedaen". Ook deze kaart (schaal ca. 1 12.000), waar we helaas niet verder op ingaan, werd gekopieerd naar Verburcht. De wapens Tenslotte nog een paar opmerkingen over de wapens rondom de kaart door Arnoldus van Anthonissen in opdracht eromheen geschilderd, waarbij niet wordt ingegaan op de heraldi sche betekenis. 18

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 20