recreatie- en conferentie-oord „De Helle". Het complex staat thans op bijna één hectare grond dat sinds 1960 in het bezit is van de stichting Soyons Toujours Unis (S.T.U.). Met een twintig meter lange schuur en een tiental caravans die hier permanent staan, springt dit va kantieterrein weinig in het oog. Komen we echter wat dichterbij dan valt onmiddellijk het oude huis met zijn afwijkende vor men op. Het is duidelijk dat het recreatie-aspect pas van de afgelopen decennia is. Eeuwen lang fungeerde het huis als hofstede met een meer dan gemiddeld oppervlak aan landbouw grond er omheen. De eigenaren, vooral die van de eerste anderhalve eeuw na de bouw van dit landbouwbe drijf, die aan het begin van de zeventiende eeuw plaats gevonden moeten hebben, verbleven er niet. Zij woonden als goed gesitueerden in Zierikzee. Het was vanaf de zeventiende eeuw voor Zierikzeese regenten een zekere mode om boerderijen met een of twee kamers als zo merverblijf te bezitten, zoals dat ook te Schuddebeurs en Noordgouwe het geval was. Jacob Cats gaf al het advies: „Steeck Uw duiten in de cluyten". Zo treffen we „Molenberg", te Haamstede, „Krayestein" te Burgh, het verdwenen „Oostburg", eveneens te Burgh, het huis „Grol" te Renesse en„De Helle" te Noordwelle aan. We moeten ons realiseren dat de bosschages en het geboomte in de Westhoek zich veel ver der uitstrekten in de polder Schouwen, dan thans het geval is. Hofstede „De Helle" in zomertooi (1905). We zien over de gracht de voorzijde (zuidwestzijde) met de hoofdingang. Links een deel van de groententuin, die op een eilandje lag (foto P. C. Pagé coll. W. P. de Vrieze). 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 25