De Helle als buitenplaats In de zeventiende eeuw kwamen de landerijen behorende bij de latere hofstede in handen van de Zierikzeese patriciër Reinbrand Verboom. Misschien is hij de bouwheer geweest van de hofstede. Reinbrand Verboom was onder andere raad en schepen in Zierikzee. Hij werd er in 1624 geboren als zoon van de uit Schiedam afkomstige suikerbakker Laurens Ver boom. Reinbrand overleed in 1670 en liet onder andere de hofstede na aan zijn weduwe An na Brandijn. Bij de hofstede behoorden 29 gemeten land. Verboom en zijn gezin zullen één of meer kamers in de hofstede gebruikt hebben als zomerverblijf. Toen de weduwe in 1677 overleed werd een inventaris van haar eigendommen opgemaakt. Daaruit blijkt dat op de hofstede een portrettenverzameling aanwezig was, met in de noordelijke kamer acht grote en drie of vier kleine schilderijen. Mogelijk waren daarbij exemplaren geschilderd door An na's oom, de niet onverdienstelijke Zierikzeese schilder Jacob Lambrechtsen Loncke. 't Bevanck daer Wadde Jans in placht te woonen, nu d' heer Verboom 's houve in staet, genaemt Den Nieuwendijck, begonnen van noortwesten in. CZ!- z1 ..7W. D' heer Reijnbrant Verboom ende Bartels Jans Smit, west ende zuyt aen corenlant, oost ende noort De Jonge, zuyt Leendert Adriaense van Duijne, west de wecht, groot 7 gemeten 235 roeden hierin, d'heer Reynbrant Verboom van noorden in 3 gemeten 65 roeden Bartels Jans Smit van zuyden in 4 gemeten 70 roeden. Veldboek Westervierendeel 1676. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philips/and, Waterschap Schouwen-Duiveland, Archieven Waterschep Schouwen inv. nr. 716, folio 83v en 84r. ■i - ■■■a' 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 28