De hofstede „De Helle" werd in het openbaar verkocht en kwam met 74 gemeten en 208 roeden grond voor een bedrag van ruim 8400 gulden in het bezit van mr. Comelis Pous. Mr. Pous was eveneens een Zierikzeese magistraat. Hij werd geboren in 1638 in Zierikzee en was onder andere raad, schepen en burgemeester van zijn vaderstad. In 1673 werd hij Gecommitteerde Raad van Zeeland (de funktie is vergelijkbaar met die van lid van Gedepu teerde Staten) en Gedeputeerde namens Zierikzee bij de admiraliteit. Mr. Comelis Pous liet na de koop „De Helle" in 1678 en 1679 opnieuw opbouwen, vermoe delijk in de vorm zoals wij het thans kennen. Mr. Pous bestemde zijn hofstede tot buitenver blijf annex jachthuis. In 1685 kreeg hij van de Staten van Zeeland de jacht in de duinen toe bedeeld. Comelis Pous had een niet onaanzienlijk bedrag in zijn buiten geïnvesteerd, liet mogelijk ook vijvers en grachten graven, die in onze eeuw weer werden gedempt. Hoofdingang van ,.De Helle". Links van de deur de zomerkamer waar de eigenaar logeerde. Rechtsonder de fvochtigewoonkeuken van de pachter. Boven de deur het nu verdwenen, maar destijds zo opvallende jachttafe reel met erboven de vergulde bazuinengel. We zien ook nog een deel van de merkwaardige dakconstructie, (foto P. C. Pagé coll. W. P. de Vrieze). Bij zijn overlijden in 1694 werd „De Helle" met bijbehorende eigendommen getaxeerd op ruim 14.000 gulden. De totale waarde van zijn nalatenschap bedroeg f 133.087,10. P. D. de Vos, de vroegere gemeentearchivaris van Zierikzee, wijst in De Vroedschap van Zierikzee op het heerszuchtige karakter van Mr. Comelis Pous. De Vos haalt een relaas uit 1667 aan: „In Vranckrijck liet hij hem Baron de Pous hieten, doch dat een pous een luys 27

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 29