hierbij aanwezig! De familie vertrok spoedig daarop naar Frankrijk. Een kleinzoon van de Franse luitenant was de doofstomme beeldhouwer Fernand Hamar. Van deze Franse beeld houwer bevindt zich in de hofstede „Mon Plaisir" aan de Meeldijk onder Haamstede een twee meter hoge beeldengroep, voorstellende ,,de overvloedigheid van het landleven". In 1908 werd dit gemaakt voor de nieuwe woning van de fam. Vis-Kosten. zijn neef en nicht. In 1913 bezochten Franse nakomelingen van Adriaantje Kostense nogmaals Schouwen. Job Kosten(se) hertrouwde met Neeltje der Weduwen. Uit dit huwelijk werden een zoon en zeven dochters geboren. De jongste op één na, Lena Kosten(se) (Noordwelle 1798 - Middel burg 1861) trouwde met Willem de Bruijne, zoon van Stoffel Janz. de Bruijne en Dina Loc ker, een zuster van Elisabeth. Duidelijk blijkt de beperkte keuze bij huwelijken: vele huw den immers door vroeg overlijden van levenspartners meerdere malen. En ook omdat het aantal rijkere en leidinggevende families klein was en men toch vooral in zijn eigen clubje wilde trouwen, want de bezittingen en de .centjes" moesten bij elkaar blijven! Een zogenaamd ..geboorteknipsel" van Willem Stoffelse de Bruijne, geboren 26 augustus 1795. Een oudere zuster vervaardigde dit in 1807. Willem de Bruijne kocht de boerderij in 1817 van zijn schoonvader Job Kosten. Job Kosten(se) breidde de bij „De Helle" behorende gronden belangrijk uit tot 114 geme ten, verdeeld in 35 percelen. Ook de kwaliteit van de vrij hoog gelegen landbouwgrond in deze omgeving zonder zoute kwel behoorde tot de allerbeste van het hele eiland, voorwaar een rijk bezit. Ook de kavelgrootte en vorm waren hier uitermate gunstig. Job was onder meer dijkgraaf van de Oosterenbanpolder bij Renesse en hoofdingeland van het Waterschap Schouwen. Zijn enige zoon Nicolaas Kosten(se) geboren 1789 was aanvan- 29

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 31