Verklaring van de nummers bij de gebouwen: 1. nog bestaand woonhuis 2. oude koetsierswoning annex bakkeet 3. wagenhuis annex koetshuis 4. houten schuur met zes vakken en twee dorsvloeren 5. gareelhok 6. kippenhok 7. varkenshok Op een kadastrale kaart uit 1825 zien we de plattegrond van ..De Helle" met gebouwen, vijvers en grachten. Deze laatsten. waarschijnlijk daterend uit de zeventiende eeuw met de nummers 181 (..de (h)ofviever"), 186 en 188, had den een lengte van ruim 250 meter en een breedte van 6 meter, behalve 188. de brede vijver („breeë viever"), die zelfs 12 meter was en waarin aan het eind een roeibootje aan een steiger lag. Tot de herverkaveling waren deze grachten grotendeels nog zo aanwezig. Op 't eilandje 182 was de groententuin 't (h)oT') en midden in 't bos (192) bevond zich in onze eeuw de bijzondere mooie bloementuin 't blom(h)oT) van Izaak van der Slikke. Perceel 190 was het zg. ..Oude Bosje" dat in 1892 door Doeleman was gerooid. Behalve het woonhuis en bakkeet zijn alle gebouwen uit die tijd afgebroken. In 1938 maakte het toenmalige kip penhok annex varkenshok (in 1825 volgens de tekening 27,5 meter lang) plaats voor de huidige schuur die toen voor „schoofgoed" werd opgetrokken. Men wilde niet langer het ongedorste graan in klampen buiten laten staan. De grote schuur met twee dorsvloeren en zes vakken met aan de mestputzijde de stallen voor zes paarden, veertien koeien en ongeveer 20 stuks jongvee, was 37,5 meter lang en 8 meter breed en werd in 1959 afgebroken. Het wagenhuis inclusief kalverstal had een lengte van 27 meter: het omsloot met de genoemde schuren de mest put. Er stonden drie boerenwagens, een koets en een Thoolse kar in. Ook een tuigenkamer was hier tegenaan ge bouwd en in de kalverstal liepen zes of zeven dieren los. Bij de letter A waar Helledreef en Helleweg in elkaar overgingen, sloten de De Bruijne's de doorgang af. In 1891 werd ook de Helledreef openbaar. 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 39