ken ,,'t Hemeltje", onder het mom van beter uitzicht tot de grond toe af. Men kan geneigd zijn hier een zekere symboliek in te zien. In de schuur van ,,De Helle", die er nu nog steeds staat, werd een grote betonnen bunker gebouwd en enkele kleinere bunkers kwamen verder af op het erf te staan. Het huis werd voorzien van camouflage-strepen. De eikenhouten deuren werden weggevoerd en de mar meren schoorsteen vernield. De Duitsers lieten in 1945 het pand vrijwel onbewoonbaar ach ter, want ze braken ook nog de zolder geheel weg. Hoewel het zoute inundatiewater van de laatste oorlogsjaren hier niet erg hoog kwam, vond Izaak van der Slikke zijn zeldzaam mooie kruiden- en bloementuin die oostelijk van het huis lag, ontredderd, want die bleek bij terugkomst half leeggestolen. Ook de na-oorlogse iepziekte-aanval, maakte de aanblik van de eens zo mooie „Helle" nog triester. De genadeslag kwam echter na februari 1953 met de watersnoodramp, toen zes maanden lang eb en vloed hun verwoestend werk deden. Alle resterende bomen stierven. Doordat de woonvloer op 1.50 m boven het maaiveld is gelegen, kwam daar echter nooit zeewater (vele zeventiende eeuwse huizen in Schouwen hadden hun vloeren boven normaal hoogwater). ,,'t Hemeltje" in 1940. Oorspronkelijk werd't Hemeltje" gebouwd als personeelswoning van ..De Helle". Links aan de voorzijde was in het vensterglas het jaartal 1758 gekrast. Omstreeks 1900 woonde de familie Vaane hier, voor 1925 was ,,'t He meltje" enkele jaren onbewoond. Het echtpaar Joh. van der Slikke-Moelker nam dat jaar hier hun intrek. Er wer den schuren bij gebouwd en een gedeelte van de grond van „De Helle" werd hun bedrijf. Doordat 't Hemeltje" in het gezichtsveld van de Duitsers lag. die „De Helle" als commando-post gebruikten, werd in 1943 het bevel tot af braak gegeven. Na de oorlog werd het zuidelijk van „De Helle" weer opgebouwd, (foto: P. .4. Stoon, Rotterdam). 39

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 41