Wel kregen de lager gelegen grote woonkeuken met kelder en de vroegere wijnkelder veel zoutwaterschade, terwijl drijfhout tegen de buitenmuren beukte. Het vee verdronk niet, pas donderdag en vrijdag in de week na de ramp werd het weggehaald, in de stallen stond het water slechts 25 cm hoog. Voor de familie J. van der Slikke-Moelker werd na de oorlog een paar honderd meter weste lijker een „noodhemeltje" met rieten dak gebouwd. Hun evacuatie-adres was niet ver ge weest. Ze verbleven in ,,De Pitten" van toen L. Blom (thans L. Vis) aan de Helleweg. Door een administratiefout op het secretarie van Renesse mochten zij daar ook 's nachts blijven. In 1949 betrokken ze de tegenwoordige moderne woning op hun landbouwbedrijf, dat zij in 1960 veranderden voor de verhuur van vakantiehuisjes (thans camping Helleweg) en die ze ook niet meer ,,'t Hemeltje" wilden noemen. Sinds vele jaren woont het echtpaar, dat kortgeleden hun diamanten huwelijk vierde, in Zie- rikzee. Hun broers van ,,De Helle" trokken in de oorlogsjaren wel ver weg met paard en wa gen naar een evacuatieadres in Schagerbrug in de kop van Noord Holland! Na de waters noodramp hielden ze het nog niet voor gezien op ,,De Helle". Ze keerden nog enkele jaren terug, leverden toen hun gronden (ca. 30 ha) in de stichting „Herverkaveling Schouwen- Duiveland" en gingen aan de Oude Moolweg te Renesse rentenieren. De laatste resten van het uitgestrekte grachtencomplex van meer dan 250 m werden gedempt, enkele schuren af gebroken en het perceel rechthoekig gemaakt. De „Herverkaveling" verkocht het huis met de overgebleven schuur (een in 1938 uit de Minderbroederstraat te Zierikzee afkomstige landbouwschuur) en erf aan Meyer uit Wassenaar. De laatst genoemde verkocht het in de jaren zestig weer (het huis bleef die jaren onbe woond) aan de huidige Stichting S.T.U. die het voor recreatieve doeleinden gebruikt. Eigenlijk niets nieuws voor „De Helle", want dat deed men ook al in de zeventiende eeuw! Bronnen en literatuur, die niet in de tekst vermeld werden Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Waterschap Schouwen-Duiveland. Archieven Water schap Schouwen, veldboeken Westervierendeel. inv.nrs. 715 e.v.; Gemeente Westerschouwen. Archieven Gemeen te Noordwelle, inv.nrs. 463.464 en bevolkingsregisters, inv.nrs. 432 e.v. Aantekeningen van J. J. de Bruijne (1) te Ugchelen. Mondelinge mededelingen van Joh. van der Slikke te Zierikzee (geb. 1894). A. J. F. Fokker. Schouwen van 1600-1900, Zierikzee. 1908. (J. Schuurbeque Boeije). De Helle bleef bestaan, maar Het Hemeltje verdween op Schouwen, in: Algemeen Dag blad. 12 september 1947. 40

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 42