Al Verseputseweg Kerkwerve, C. P. de Vlieger. Zwaar beschadigd in 1953, afgebroken in 1956. A2 Kievitsweg Duivendijke, Jacob Viergever Dzn. „De Kevie". Afgebroken in 1947. BI Oude Hoofdweg Moriaanshoofd, Adriana Harise. Afgebroken in 1930. B2 Hekelweg Duivendijke, Olivier Boot „Nooitgedacht". Afgebroken in 1924. B3 Arkelweg Kerkwerve, Jan Hanse „De Stolpe". Afgebroken in 1953. Cl Zwaardweg Duivendijke, Jan Jonker Azn. ,,'t Rietveld". Afgebroken in 1919. C2 Boots weg Kerkwerve, wed. J. v.d. Bos. Afgebroken in 1917. C3 Slikweg Ellemeet, Joh. Dalebout ,,'t Rietbosch". Afgebroken in 1908. C4 Pumlaarsweegje Kerkwerve, L. v.d. Wekken ,,'t Schutje". Afgebroken in 1912. De twee niet met letter en cijfer aangegeven stolpen zijn bij Moriaanshoofd „De Arke" aan het begin van de Arkel weg en bij Rengerskerke aan de Koskensweg de stolp van C. van Burg (afgebroken in 1912). (uit: R. C. Hekker, De Schouwse stolp. Arnhem, 1985, p. 11 met enkele aanvullingen uit: W. P. de Vrieze, Schou wen, zoals het was, Goes, 1982). In de winter viel er natuurlijk minder werk te doen, maar vakantie hield de boer niet. Er moesten dagelijks allerlei taken worden verricht: de dieren die op stal stonden moesten ge voed en verzorgd worden, het gereedschap vergde onderhoud en het graan werd gedorst. De dorsmachine deed pas rond de eeuwwisseling zijn intrede en dan nog sporadisch op gro te boerderijen. Het dorsen geschiedde lange tijd met de vlegel. Deze bestond uit twee ge deelten: de staf, het langste, en de gaarde, het kortste stuk. Aan die staf zat op het einde een leren draaibaar gedeelte van gedroogd palingvel, aangezien dat heel sterk is. Aan palin gen hadden de stolpbewoners van vroeger geen gebrek, want het lage gebied van Schouwen 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 51