Woord vooraf En onze vaderlandse geschiedenis, heeft zij niet veel plaatselijks en bijzonders, dat gekend en gewaardeerd moet worden, zal zij in haar geheel wel worden begrepen? Moet dit plaatse lijke en bijzondere niet dikwerf tot hare verklaring en opheldering dienen? Zou het hiervoor niet nuttig wezen, dat dat plaatselijke en bijzondere opgespoord, als zoo vele bijdragen tot het algemeene, in het licht gesteld werd? Geeft dit aan dat algemeene geen grond en vastig heid; doet dit ook omgekeerd hem, die tot dat plaatselijke en bijzondere te zeer beperkt is, in dat algemeene geen te meer belang stellen? Het zijn opmerkelijke woorden van ds. D. Nieuwhof. Hij, predikant van de Hervormde ge meente te Haamstede, schreef ze neer in de „Voorrede" van zijn publikatie: Burgerlijk en Kerkelijk Gedenkboek van Haamstede, deels ook van Burgh, gedrukt in Tholen in 1857. De aktualiteit van het citaat geldt ook voor onze huidige generatie. Het belang van de plaat selijke en regionale geschiedenis mag bekend worden verondersteld. In het „woord vooraf' bij de eerste Kroniek van het Land van de Zeemeermin (1976) schreef de toenmalige redak- tiecommissie: „In brede kring komt men hoe langer hoe meer tot de overtuiging dat de re gionale en lokale geschiedschrijving onontbeerlijk is voor de algemene geschiedenis van de Nederlandse gewesten". Thans 10 jaargangen van de Kroniek van het Land van de Zeemeermin overziend stemt het ons tot voldoening op die wijze een bescheiden bijdrage te hebben kunnen leveren tot een betere historische kennis van ons voormalige eiland. Wij prijzen ons gelukkig de leden van de vereniging die het jaarboek kopen een present te kunnen aanbieden in de vorm van een gedrukte uitgave in kleur van de kaart van Schouwen-Duiveland door Daniël Verburcht uit de zeventiende eeuw. Dit jubileumge schenk werd mogelijk gemaakt door een extra subsidie uit de verenigingskas. Bij deze kaart leze men de uitvoerige toelichting. Ons jaarboek opent met een artikel van de heer M. P. de Bruin, oud-hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum, waarin hij terugblikt op 10 jaar Kroniek van het Land van de Zee meermin. Redaktiecommissie Jaarboek van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland: W. P. de Vrieze, voorzitter F. Beekman Drs. J. A. Brandenbarg, vice-voorzitter A. L. Patmos, penningmeester H. Uil, secretaris Dr. A. de Vin 4

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 6