M e.u'u.i,»; H, MEKtK/.n De ontdekking Rond zes uur stonden de dienstboden van mr. Ermerins op en roken een sterke brandlucht. Zij doorzochten alle kamers, vonden niets en gingen daarna in de tuin. Daar zagen zij uit de kelderramen rook komen. In de kelder zagen ze dat de rook kwam door de kieren van de brandkelder. Bij aanraking was de deur warm. Dadelijk wekten zij hun baas. Mr. Ermerins begaf zich dadelijk naar zijn kantoor om de sleutels van de brandkelder te ha len. Daar trof hij het openstaande bureau aan en de sleutels bleken verdwenen. De in de na bijheid wonende metselaar P. van der Linden werd erbij geroepen om de kelder open te bre ken. In de brandkelder was een verstikkende damp van het verbrande papier. Toen zij de ijzeren kist openden, sloeg de vlam eruit, die dadelijk werd geblust. Wat er over was van de geldwaardige papieren bleek geheel of gedeeltelijk verbrand. De papieren op het bureau, waar de dief de kaars bij gezet had, waren slechts ten dele door het vuur aangetast. Onmiddelijk werd de Commissaris van Politie, W. Borrendamme, en de Brandweercommis saris geroepen. De Commissaris van Politie ging dadelijk op onderzoek uit. In de tuin vond hij geen voetsporen, maar wel zag hij de tuinstoel in het brandpad. Eenzelfde tuinstoel vond hij in de tuin van mr. Van der Lek de Clercq waar de Commissaris wel voetsporen aantrof, waaruit de speurder concludeerde dat er sprake was van vermoedelijk één dief. Mr. Ermerins had inmiddels de schade opgenomen en constateerde dat de dief met grote deskundigheid te werk was gegaan. Alleen de courante effekten en coupons, die de notaris voor het merendeel in beheer had, waren meegenomen. De Commissaris konstateerde dat de dief een goede bekende moest zijn geweest in het huis en van de omgeving. Men dacht dan ook in eerste instantie aan twee personen, die bekend waren en niet tot het huispersoneel behoorden. Beiden ontkenden. De inmiddels te hulp geroepen Officier van De herberg te Kapelle op Duiveland. Fotoverzameling Streekarchivariaat Schouwen-Duiueland en Sint Philipsland) 74

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 76