Lof en beloning. De verontwaardiging over de brutale diefstal gepleegd tegen „zulk een achtenswaardig inge zetene" als mr. Ermerins was algemeen. Groot was de lof voor de beide speurders. De Mi nister van Justitie liet brigadier Staats, via de Procureur-Generaal fungerend directeur van de Rijkspolitie in Zeeland, een gratificatie uitbetalen van f 25,—. Deze geste werd „van har te aan dien wakkeren en verdienstelijken ambtenaar" gegund. Mr. J. J. Ermerins gaf, na toestemming van de autoriteiten, ook geldelijke beloningen aan de brigadier en overige po litieagenten. Mr. J. P. N. Ermerins (1832-1894) kreeg zijn waardering op andere wijze. Hij werd later ge- meentesecreatris van Zierikzee. In 1882 volgde zijn benoeming tot Burgemeester van Zie- rikzee, welk ambt hij in 1890 verwisselde voor dat van (eerste) Rijksarchivaris in Zeeland. Bronnen: Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Gemeente Zierikzee. Archief Gemeentepolitie Zierik zee, Brievenboek; Archief Gemeente Zierikzee, Correspondentie 1858 (nrs. 1886 en 1888), Huwelijksakten 1858, Bevolkingsregisters; Zierikzeesche Courant. 1858; Zierikzeesche Nieuwsbode. 1858. Literatuur: J. Bohl JGz., Dief en Brandstichter, een woord van toelichting nopens het misdrijf, gepleegd ten huize van Mr. J. J. Ermerins. advocaat en notaris, te Zierikzee, Zierikzee, 1858 (de schrijver maakte vermoe delijk ten dele gebruik van inlichtingen hem verschaft door de Commissaris van Politie; daar waar zijn mededelingen afwijken van hetgeen de Commissaris rapporteerde aan zijn superieur, de Procureur- Generaal fungerend directeur van 's Rijkspolitie in Zeeland, volgden wij de laatste bron). Zeeuwse Encyclopedie, deel 1 (i.v. Bohl, Joan; Ermerins, J. P. N.). F. Nagtglas, ..Mijn Leven" (met aantekeningen door P. J. Meertens, P. J. van der Feen. W. S. S. van der Feen-Van Benthem Jutting en M. P. de Bruin), in; Archief Kon. Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen - 1977. 78

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 80