De gasfabriek aan de Scheepstimmerdijk (ca. 1946). Op de voorgrond de lost val. Hel hang spoor voormt de verbin ding met de kolenontgasinslallatie. (foto coll. J. Baas) eerste gemeenten in Zeeland met een gasfabriek, op het gebied van de elktriciteit was men er laat bij, evenals trouwens Brouwershaven, dat ook een eigen gasfabriek had gekend. De ze fabriek, gebouwd in 1869, bestond echter maar kort want reeds in 1886 staakte men de produktie, aangezien de bevolking de goedkopere petroleum verkoos boven het gas. Het jaar daarop werd deze fabriek afgebroken. Toen bijna alle gemeenten op het eiland reeds op het elektriciteitsnet waren aangesloten, was men het er in de Zierikzeese gemeenteraad nog steeds niet over eens. Men vreesde dat met de komst van de elektriciteit de afname van gas sterk zou verminderen, hetgeen tot een stijging van de gasprijs zou leiden. Tevens vond men de door de PZEM voorgestelde elektri citeitsprijzen veel te hoog. De bevolking was dan wel voorstander van elektrisch licht maar ze zouden de nadelen nog wel aan den lijve ondervinden zo dacht men. De vooruitgang liet zich echter ook deze keer niet tegenhouden en op 17 december 1929 werd het besluit ge nomen de PZEM toestemming te verlenen. In de raadsvergadering van 28 januari 1930 trok men dit besluit weer in, echter alleen om het in een iets gewijzigde vorm weer te doen uit gaan. De elektrificatie was nu spoedig een feit. Dat de gasfabriek de nieuwkomer wel degelijk als concurrent zag, bleek bijvoorbeeld in 1931. 's Zomers leverde men veel gas omdat men er dan op kookte. De kachel werd in het voorjaar immers schoongemaakt en buiten dienst gesteld. In de winter als men de kolenkachel wel stookte, kookte men echter daarop. Men had dan alleen nog gas nodig voor de lamp, maar steeds meer mensen gingen over op elek trisch omdat dat meer licht gaf. Daarom besloot de gasfabriek zo gauw in een pand elektri citeit kwam, de eigenaar een schadevergoeding van f 25 te laten betalen. 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 94