Twee meesters Bakker te Zieriksee en een Bruse ontboezeming n.a.v. het jongerenjaar 1985 (met inleiding en commentaar van dr. A. de Vin) In het kader van het jongerenjaar 1985 houden wij ons ditmaal bezig met twee belangrijke Zierikseeënaars, die in de eerste helft van deze eeuw een belangrijke rol hebben gespeeld bij de opvoeding en vorming van de aankomende en rijpere jeugd. Het intrigerende is dat deze Zierikseese figuren onder dezelfde naam in het stadsleven bekend waren, t.w. als „mééster" Bakker. Ze waren zo vanzelfsprekend in het stedelijke levenspatroon opgeno men, dat niet zelden, wanneer hun adres of functie er niet uitdrukkelijk bij vermeld was, be paalde zaken die voor een van hen bestemd waren, bij de andere werden thuisbezorgd. In de volgorde van hun levensjaren schenken wij dus aandacht aan: Mr. S. R. Bakker (1872-1939), van 1910 tot zijn overlijden kantonrechter te Zieriksee. 1. Mr. S. R. (Sicco Roelof) Bakker (1872-1939), in zijn leven kantonrechter te Zieriksee. Zijn zorgen voor de jongeren kwamen vooral tot uiting in zijn voorzitterschap van het bestuur van de „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland", waarvan het oude gebouw op de hoek van 't Vrije en het Jannewekken nog maar kortgeleden gesloopt is, en in zijn advi seurschap van de Zierikseese padvinders, die zich nog steeds, ondanks de waarschijnlijk in ternationaal opgedrongen aanduiding „Scouting Zierikzee", naar hem Mr. Bakkergroep zijn blijven noemen. „Jan Gabriel" (ps. voor J. G. Jonker), die wij eerder in onze kroniek leerden kennen als schrijver van Brouwse jeugdherinneringen onder de schuilnaam „Bêê- nekluuver" (zie de jaargangen 7 (1982), p. 113/14 en 8 (1983), p. 122 en volg.), schreef in dialect een persoonlijke herinnering aan de Zierikseese kantonrechter, die wij hierna in zijn geheel laten volgen; 2. De heer W. P. L. Bakker (1886-1976), die zijn naam „mééster" Bakker gekregen heeft door zijn langdurige werkzaamheid bij het onderwijs in Zieriksee en elders op het eiland, in het bijzonder aan de christelijke school in onze stad, die oorspronkelijk aan het Havenplein stond en later aan 't Vrije gevestigd werd. In een uitvoerige levensbeschrijving, die wij hieronder laten volgen, heeft zijn dochter, mevrouw M. W. A. Schol-Bakker, het vele werk vermeld dat haar vader niet alleen bij het onderwijs ten bate van stad en eiland verricht 97

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1985 | | pagina 99