De Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem, igde eeuw Do Rijkskweekschool te Haarlem, waar!.. Hoogerland, onderwijzer te Noordwelle, zijn opleiding had genoten. Hel bezoeken van de Kweekschool was in die tijd - omstreeks 1825 - nog een unicum. (b) (oe) (r) wordt „boer". Ook de bij de methode van Prinsen behorende platen en letterkast" werden getoond. De letterkast bestond uit een bord met losse letters waaruit men woorden kon leggen. Later kregen de kinderen letterplankjes met losse lettertjes waarop ze zelf woorden konden samenstellen. Het Schouwse gezelschap is onder de indruk van deze nieuwe leesmethode. Herhaaldelijk onderwijst Hoogerland, onderwijzer te Noordwelle, zijn collega's en de schoolhoofden in de klankmethode. Hij doet dit alles - en dat stellen zijn oudere collega's toch wel op prijs - met een ongeveinsde nederigheid!". Deze op het oog zo simpele ontdekking (bij het leesonderwijs niet langer uitgaan van het spellen, maar van de klank) betekende een heel belangrijke ommekeer in het leesondeiwijs. Dit droeg er sterk toe bij dat vrijwel ieder kind zich de leeskunst in koite tijd eigen kon maken. Hoe spoedig de leesmethode van Prinsen algemene ingang vond in Schouwen is niet na te gaan. Wel weten we dat deze leesmethode in 1886 nog vele aanhangers had onder de Schouwse meesters, ondanks het feit dat de klankmethode zich in velerlei variaties verder had ontwikkeld. De meerderheid van de meesters meende toen dat volgens de methode van Prinsen de leerlingen eerder „werktuigelijk" (zonder begrip) konden lezen dan volgens de nieuwere methoden. Men vond dat vooral voor de kinderen van de arbeidende klasse van groot belang. Slechts één onderwijzer vroeg zich tijdens de vergadering in 1886 af of het niet belangrijker was dat het kind ook de tekst begreep. Het merendeel van de leden was echter voor het lezen zonder begrip te bevorderen ten koste van het verstandelijk lezen! Als motief daarvoor voerden zij aan dat wanneer een achtjarige eenmaal kan lezen, hij blijft lezen en de kunst van het lezen zomaar niet vergeet! 99

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 103