Het Schouwse Gezelschap reageerde ook onmiddellijk op het ontwerp van de wet op het lager onderwijs van minister Mackay in 1889- Mackay's ontwerp wilde het bijzonder onderwijs financiële hulp geven. Het is de bedoeling dat de bijzondere school uit de kas van het rijk evenveel zal ontvangen als die kas aan de gemeente uitkeert ten bate van de openbare school. De vergoeding zal nog niet een derde deel van de kosten bedragen. Het meerdere moet de bijzondere school zelf betalen. Bij het stichten van een nieuwe school zal het openbaar onderwijs nog een extra voorsprong behouden. Het rijk betaalt dan aan de gemeente een vierde deel van de stichtingskosten. Volgens het wetsontwerp zullen de bijzondere schoolbesturen voor de volle kosten moeten opkomen. De vergadering van de Schouwse schoolmeesters was geschokt door Mackay's wetsontwerp. De aanwezige leden spraken eensgezind hun afkeuring over het ontwerp uit. Ruim een half jaar later, op 7 december 1889, hield het Schoolonderwijzers Gezelschap te Looperskapelle zijn laatste vegadering van dat jaar. Uit de krant van die dag had men vernomen dat de Eerste Kamer met 31 tegen 18 stemmen de nieuwe wet op het lager ondeiwijs had aangenomen. De Schouwse leerkrachten spraken hun bezorgdheid uit over de positie van het openbaar onderwijs. Op een voor die tijd typerende stijl omschreef secretaris J. Keijzer de stemming op de vergadering, ,,'t Was diep in het jaar geworden. De winter was aangekomen. Zou nu ook een verstijvende adem gaan over 't ons allen zo dierbaar openbaar onderwijs". F. Hubregtse, schoolhoofd te Burgh, zag niettemin in deze ont- iis fiRuotK rarawmc. c/v In 1889 werd de Lageronderwijswet aangenomen. Ter gelegenheid hiervan tekende Joh. Braakensiek. een spotprent onder de titel: Liberalen en Clericalen verzoend". Het Schouwse Schoolonderwijzers Gezelschap dacht er duidelijk anders over. 107

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 111