De Nieuwe Hcwen in 1917, niet links de Oostbavendijk. Op de bankstel/ingbevindt zich een Heyster t 'isscbuit. Helpt elkander Toen deze families allen te Zierikzee gevestigd waren, werd al spoedig de behoefte gevoeld zich te verenigen en zo werd in 1920 de Zierikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander" in het leven geroepen. Deze vereniging was eigenlijk bedoeld als sociale instelling: in iedere vergadering werd een collecte gehouden voor behoeftige vissers en weduwen. De vereniging startte met 37 leden en 20 donateurs. In het bestuur werd gekozen tot voorzitter C. J. Schot B.W.zn. Vice-voorzitter werd Jaap Dogger, telg van een Texelse vissers familie die al sinds 1907 vanuit Zierikzee de kreeftenvisserij uitoefende. Ze waren oorspron kelijk als roggenvissers hierheen gekomen. Secretaris werd P. Blommaert en penningmees ter N. L. Praet. Vice-penningmeester werd B. W. Schot Jac.zn en commissarissen F. Pauwels (een Zeeuws-Vlaming die hier viste, maar in Zeeuws-Vlaanderen bleef wonen) en R. Claes- sens. Als ere-voorzitter werd benoemd de burgemeester van Zierikzee riir. A. J. F. Fokker. De eerste jaren van de vereniging stonden vooral in het teken van het oprichten van de zogenaamde Zeeuwse bond. Deze bond was in het leven geroepen door vissers uit Bruinisse en Yerseke met als doel aanvoerregelend te werken. Dit om de prijzen niet in elkaar te laten zakken. In 1923 werd door de Zierikzeese vereniging besloten zich hierbij aan te sluiten, maar na enkele jaren ging de Zeeuwse bond weer uiteen. 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 120