Zeeuwscbe Editie 15 maart 1929: „Zaterdag bad op bet kerkhof te Zierikzee onder enorme belangstelling de begrafenis plaats van mr. Af. F. Fokker, in leven burgemeester van Zierikzee" Het uitdragen op bet kerkhof gebeurde door leden van de Zierikzeese visserij. We zien voorzitter C. J. Schot nom Keesmidden vooraan Precies in bet midden van bet vierkanten bek loopt de vader van de auteur B. IV' Schot Jac.z. en daarvoor zijn broer W. C. Schot Jac.z De schepen In de eerste jaren werd de mosselcultuur uitgeoefend met houten schepen, zogenaamde hoogaarzen en hengsten allen zonder motorkracht. In 1917 kwam in Zierikzee het eerste nieuw gemaakte stalen schip dat in Lemmer was gebouwd voor rekening van de Gebr. J. en W. K. Schot B.W.zns en voorzien van een motor (26 pk. merk Kromhout). Het was een zogenaamde Lemmerjacht, de ZZ 8, en omdat het in die jaren minder druk was in de mosselcultuur werd hiermee in 1919 nog een tijd met Vlaamse vissers aan boord op de Noordzee gevist op platvis die veelal te Zeebrugge werd gemijnd. Dit vissen was niet zonder risico, daar ze nogal eens een mijn uit de pas beeindigde Eerste Wereldoorlog in hun net hadden! De laatste twee vissersscheepjes met zeilen uit Zierikzee verdwenen door de oorlogs handelingen in 1940. Ze werden in brand geschoten en brandden geheel uit bij de steenbak kerij. In 1924 was het nog verboden het natuurlijk gevallen mosselzaad met mechanische kracht van de banken op te vissen. Gezien de vele gevaren die de overgang van zeil op motor met zich meebracht, werd in een vergadering besloten een cursus E.H.B.O. onder leiding van de Zierikzeese arts De Vrieze te beginnen. Hiervoor meldde zich een twintigtal leden. 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 121