Antwerpen, 1913 DeBru 64 van I' ran den Berg is aan bet lossen. De hoogaars van Jacob Schot komt geladen het kooldok van Antwerpen binnen gevaren Schipper was B. U Schot Janz. op de plecht Willem Schot. bij de schatting getroffen, bijvoorbeeld omdat de mossels waren weggestormd of door andere oorzaken de percelen zo goed als leeg waren, dan had men een klein leveringscijfer gekregen. Vele kwekers waren het dan ook niet met het systeem eens. Ook binnen de Zierikzeese vissersvereniging ging het ter vergadering nogal eens rumoerig toe. Enkele vissers vroegen dan herschatting en dat werd ook wel verkregen. Het ongenoegen van de ontevredenen werd geuit in liet oprichten van een tweede vissersvereniging te Zierikzee op 4 juni 1937. De vereniging kreeg de naam „Ons belang" maar was geen lang leven beschoren, want vele leden keerden al eind 1937 terug in „Helpt Elkander". Enkele jaren na de oprichting van „De Centrale" werd nog op België gevaren, maar spoedig verlegde de handel zich naar Yerseke. Tholen en Philippine. De mossels werden er verwa terd, geschoond en daarna per as naar België vervoerd. De mosselvloot tijdens de Tweede Wereldoorlog In de oorlog 1940-1945 kreeg de vloot een zeer gevoelige klap. In mei 1940 kreeg de vloot order van de Nederlandse regering de schepen in te leveren. Dit moest gebeuren mèt bemanning om hulp te bieden aan de Franse troepen in Zeeuws-Vlaanderen. De schepen werden in hoofdzaak naar Terneuzen gebracht om op de Westerschelde dienst te doen als overzetveer of voor de fouragedienst. Dit duurde niet lang, daar de Duitse troepen al snel Nederland bezetten. De schepen werden naar de Braakman gedirigeerd en daar door de Geallieerden veelal tot zinken gebracht. Nadat de mosselkwekers provisorisch hun scheepjes hadden gelicht en gerepareerd, keerden ze allen in de Zierikzeese haven terug. Niet voor lange tijd want ze werden vrijwel allemaal kort daarna door de Duitse Kriegsmarine gevorderd en in Rotterdam 119

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 123