Geuze, voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, die hij naar het voorbeeld van de Leuvense taalkundige Geerts liet horen bij de opening van de Zeeuwse dialectendag op 22 oktober 1983: „Het dialect is de taal die we zijn, het Nederlands is de taal die we hebben",1zeer waar en in het bijzonder ook van toepassing op de Zeeuws sprekende bevolking van het gebied tussen Haringvliet en Oosterschelde. Het wonen van „Keesje Benders" en zijn familie heeft „Bêênekluuver" vakkundig in kaart gebracht door de hier als illustratie bijgevoegde plattegrond van zijn geboortehuis.2Het bevond zich aan de noordkant van de haven en bestaat nog steeds, tegenwoordig met het huisnummer 7. Op een hier niet bijgevoegde gedeeltelijke plattegrond van Brouwershaven van 1980 (schaal 1 500) heeft de auteur enkele openbare gebouwen en woningen omstreeks 1920 ingetekend en daarop bij nummer 13 (geen huisnummer!) vermeld: „L B. Jonker (veeverloskundige)". Dit was de vader van „Bêênekluuver" en de situering van diens huis komt exact overeen met het geboortehuis van „Keesje Bènders" op de eerder genoemde plattegrond. Beide vertonen namelijk aan de achterkant een uitbaning naar de Nieuwstraat bij de hoek van de Molenstraat. Na deze gedetailleerde toelichting van „Keesje Bènders' woonomgeving laten wij thans het begin volgen van „Bêênekluuvers" jeugdherinneringen Keesje Benders van Brouwershaven omstreeks 1920 Ie êête Keesje, of om 't voluut te zaahen: Keesje Bènders. Ie was noga klein van stik in 'n hitje mje es uutevaole, daerorn zeie de maansen aoltiet Keesje teehenz'n in plekke van Kees. Keesje was (voorlöpig temissen) dejongsten uut'n bezin van drie binders. Z'n zuster To was mum drie jaer omver in mit z'n broer Arjaon schilde'?/ zowathoedjaer. Ze waereaole drie ehore in Brouw in 'n klein uusje an de noordkant van de kaoje. Keesje in 1914. Ie za dus an 't begin van m 'n verael 'n jaer of zèsse ewist Vut 't raem van 't hezèllugge voorkaemertje zat z'n moeder achter de witte gerdientjes zó graeg te kieken nae de drukte op de kaoje. De visserschuutjes mitgornèt, de boerewaehens mit suukerpeen in gae zó ma deur, d'r was aoltiet wè wat te beleeven.Jaa, moeder Bènders was 'n pront wuufje, da kojje zó wè zie. Achter 't uus was 'n möóje langen tuun, die uutkwam op de Nieuwstraete, zödoende kofje naegae oe lang dien tuun wè was. An 7 aande van den tuun, net naest depoortdeure, ao Keesjes vaoder, LeendertBènders, 'n kippekot etummerd. In da kot zatn krootje kippen mit 'n aene. 'n Kwaejen aene! Mittien aene mos je uutkieke, want die zat in 'n tiet van 'n öhenblik booven op je'n öót. De s??iêêrlap.' 'tEitan ók noe zó lange mi eduurdof Keesjes vaoder ei korte métten mit z'n emaek-t. „Bin jie noe êêlemaele zot, smeerehen aene, 'k zajoe eeven aalpe!" Jaa, dieri tuun. As Keesjes vaoder mar eeven in de heleeheneid was, dan zat 'n, waarkzaem assen was, in z'n tuuntje. Spitte, liefst twêê speeten dieperieve, póóte, plante, zaoje, wieje mitte schreepel, lóöppadjes anlaahe tussen de baadetjes mislae, spienaozie, peetjes, krooten, raopjes, snieslae in gae zó ma deur. Bienaeaalk.e dag moster ewied óóre, want vuulte waster aoltiet in da groeide mèëstd nog order dan de groente ók.. Voor in den tuun, vlak bie 'n gróöten bööm wae aalk. jaer noordollanse suukerpeeren ankwaeme, stienge de rebarber- planten mi blaeren az'n parapluu zó gróót in mil ëële dikke steelen, want dae hieng 't om. Dae kon Keesjes moeder van die lekkere rebarbermoes vari klaermaeke mi vee suuker in 'n êêleboelkrenten d'r in. Dagieng mëësta schóón op, want da vonde z'aolemaele eeven lékker. Nae 't eeten mocht Keesje mêêsta in de keuken de pa/me schöónmaeke. Ie was per slot van reekenie/ig de jo?igsteri. Nog wè temissen! „Bêênekluuver" 124

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 128