De hofstede Familiehoeve, gelegen in het 39ste bevang van Nieuwerkerk, direct ten noorden van het dorp en ten zuiden van het Steenzwaan. Tot omstreeks 1960 woonde hier de Jam. Gaanderse. Op deze plaats heeft de kerkstichting rond het jaar 1200 van het eerste dorp Nieuwerkerk plaatsgevonden. De oude schuur is in 1944 verwoest, de nieuwe schuur, gebouwd na 1945, isindejaren '60 omgebouwd tot instructie-zwembad. De foto van bet vooraanzicht is gemaakt omstreeks de jaren 20 van deze eeuw bedding van het Steenzwaan, „tussen 't water en de weg in 't Steenzwaan", aldus de omschrijving in het veldboek van 1619- In dit bevang ligt „de berg van de Waard". Op de verkavelingskaart is de ligging van deze waard duidelijk te traceren. De westelijke stroomgeul zal in de loop der eeuwen verland zijn. Opmerkelijk is de gevonden veldnaam Manistee voor deze dichtgeslibde geul. De verleiding is groot te denken aan de ee (water) van Man is (Hermanis). Het 39 ste bevang loopt vanaf de Velddam van de Stolpe en zuidelijk van de bedding van het Steenzwaan aan de noordkant van het dorp Nieuwerkerk tot aan de Molenweg. In dit bevang ligt direkt ten noorden van het dorp de boerderij, waar in 1730 de secretaris Cashoek woonde. Tot omstreeks 1970 was de boerderij eigendom van de fam. Gaanderse, waarna de na 1945 herbouwde schuur bestemd werd voor instructie-zwembad. Direkt ten oosten van deze hofstede zal de eerste kerk van Nieuwerkerk gestaan hebben. De veldnaam het Oude Kerkhof en de skeletten, die gevonden zijn bij het bouwrijp maken van dit uitbreidingsplan in de jaren 70 zijn hiervoor een duidelijke aanwijzing. Ten westen van deze boerderij mondden de oorspronkelijke kreken Mannee en de Breede Ee via de watergang „genaamd Sprijnge" (veldboek 1765) uit in het Steenzwaan. De naam van het huidige sportveld Springe herinnert nog aan deze oude uitwateringsgeul. Het 40 ste bevang, genaamd de Noordplasse, was vroeger een laag en slecht ontwaterd gebied. De zuidelijke begrenzing van dit bevang was de Middeldijkse weg of Straatweg. Deze hoog aangelegde weg verbond Nieuwerkerk met Kapelle. dwars door het lage weidegebied ten westen van Nieuwerkerk. 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 24