Het 41 ste bevang ligt ten zuiden van de Westweg (nu Weststraat) en het dorp. In de zuidoosthoek van dit bevang, tegen de Rolleclootschen dijk lag Karpenweel, een binnen- gedijkte weel'als restant van een doorbraak van de Rolleclootschen dijk. Binnen dit bevang lag de „ambachtsheere schuure" en een „poorte". Deze schuur, met woning, stond tot 1953 ten noordoosten van het Polderweegje en werd bewoond door de fam. Boogerd. Het ambachtsherenhuis was gelegen aan de dorpsring, ter plaatse van het huidige gemeentehuis. Het grootste deel van dit kleine bevang behoorde tot het erf van het ambachtsherenhuis. Het 42 ste bevang, genaamd de Zuidplasse ligt ten zuiden van de Straatweg. Dit, ruim 141 gemeten grote bevang kenmerkte zich. tot in de twintigste eeuw als een laag weidegebied. Midden door dit lage deel stroomde de watergang, de Breede Ee, die s winters ver buiten zijn bedding trad en waardoor dan grote delen van dit bevang onder water stonden. Vanuit omringende wegen gaven doodlopende, blinde of zoekweegjes toegang in dit vogelrijke gebied. Het Riethuis, (ook in de veldboeken wordt deze naam genoemdstaande tegen de Rolleclootschen dijk op de bangrens van Nieuwerkerk en Ouwerkerk, zal zijn naam ontleend hebben aan dit rietrijke gebied. De stroomdraad van de Breede Ee, restgeul uit het schorstadium, was als een natuurlijke barrière, de ambachtsgrens tussen Nieuwerkerk en Kapelle. De ban van Kapelle Het ambacht Kapelle omvat negen bevangen, totaal groot 707 gemeten en 215 roeden. Opmerkelijk en in tegenstelling tot de ban Nieuwerkerk, had Kapelle geen vroongronden. Het 1 ste bevang ligt ten noorden van de Middeldijkse weg. Als duidelijk markatiepunt in alle 37 Molenweg 31 Pier Evens weg Reiger weegie 32 Vissers Groene weg 33 - Schreihoekse weg 34 Straatweg of Monniken weg 35 Slotweg of Gouwcveerse weg 36 Garweg of Hollecsche weg 38 Knaape's dreeve tl 24 Middeldijkseweg of Straatweg 30 Polderweg Loensweg) 16 Spiemagels weg 21 Mannee weg 28 Blote weg Ambacht Kape bevangenkaan 22

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 26