geraadpleegde veldboeken wordt vermeld de hoek tussen de tweewegen; de Middeldijkse weg en de rechte Straatweg naar het dorp Kapelle, „waar de rustbank plag te staan". Het 2 de en 3 de bevang liggen in het lage weide gebied van de Zuidplasse. De scheiding tussen deze twee bevangen wordt gevormd door het Blinde Paardeweegje. Tot 1953 was dit doodlopen de weegje bekend als Reigerweegje. Het 4 de bevang ligt ten noorden van de Straatweg en wordt in het noorden begrensd door de ambachtsscheiding. Binnen dit bevang ligt de Polderweg. Pas na 180"' is de naam Loensweg ontstaan voor dit tracé. De Polderweg zal aanvankelijk de noordelijke begrenzing geweest zijn van het oudst in cultuur gebrachte land van de ban Kapelle. In het 5 de bevang ligt het dorp Kapelle. Ten noorden van dit dorp ligt het kerkhof, het Papenhof, het Papenland en Papenweel, een uitstulping van de oude schorkreek de Mannee. Het 6 de bevang is gelegen ten westen van Kapelle, en ten zuiden van de Straatweg. In dit bevang stonden reeds in de zeventiende eeuw drie boerderijen, waaronder de hoog gelegen hofstede direct ten westen van Kapelle, thans bewoond door de fam. Boot en de boerderij ten zuiden van de Straatweg, thans fam. Koopman. Kaart van de hofstede Sivanenburg met bijbehorende landerijen. Noord-zuid loopt de Molenweg thans Zwanenburgseweg. Vanuit deze weg loopt westwaarts tegenover het voormalige slot Swanenburg de Gouwe- veerscheweg thans Slot weg. Meer zuidelijk is de Gatweggetekend. Tegen de dijk van de Gouweveersche Polder ligt een laag weidegebied, aangegeven ais uitslag. De bovenlaag van deze percelen is gebruikt voor versterking van de voormalige zeedijk van de Gouwe. In de cartouche is de volgende tekst vermeld: „Caerte en de affbeeldinge van de hoffstede metten lande daeraen comende genaemt Swanenburch gelegen onder de jurisdictie rati Cappelle in Duyvelant gemeten deselve landen half f slot met de Duyvelantsche roede, waarvan de onderhangende schaal begrijp 50 roede ende aldus gestelt op den cleynen voet naar de conste van geometeria, binnen Zierikzee den 12 Juny 1630, bij mij". Het origineel berustte bij het Rijksarchief in Zeeland en is verloren gegaan in 1940. Ren foto van deze kaart bevindt zich in de Historisch Topografische Atlas van het Streekarchivariaat Schouwen -Duit. 'eland en Sint Philipsland te Zierikzee. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 27