inundeerde dit buitengedijkte bevang. Ook het 10 de bevang verloor door buitendijking een aanzienlijke oppervlakte. Tevens verdween hier een aantal boerderijen. Het tracé van de Nieuwe dijk liep dwars over de stelle, een vliedberg, waaraan de huidige Stelleweg zijn naam ontleent. De oude naam van deze weg is Duveneetsche weg, vermoedelijk afgeleid van een landwaarts indringende kreekbedding en buitengedijkt in 1763- Het 11 de bevang ligt aan de zuidzijde van het dorp en was in 1731 grotendeels boomgaard. Voor 1953 bekend als Schippers Bogerd en toen in gebruik als volkstuintjes, werd deze grond na 1953 in gebruik genomen voor woningbouw. Ten zuiden van de Haneweg ligt het 12 de bevang. Het 13 de bevang ligt besloten tussen de Haneweg en de Straatweg. Thans is deze grond gedeeltelijk in gebruik als hertenkamp. Ten noorden van de Duveneetsche weg ofStelweg strekt zich het 14 de bevang uit. Op de hoek van de Molenweg en de Stelweg stond tot 1953 de markante hofstede, in 1626 eigendom van Christiaan de Vager, burgemeester van Zierikzee en toen bewoond door de schout Vincent Leynse. In meerdere boerderijen, in handen van Zierikzeese regenten, was als zomerverblijf een zgn. herenkamer gereserveerd. Ook het 1-i de bevang heeft grond verloren bij de aanleg van de Nieuwe dijk. Het 15 de bevang ligt lussen Cops of Achterweg en de Blijhoekseweg. De noordgrens is de watergang, in de veldboeken aangeduid als „Hevnkeneetschen watergang", in de negentiende en twintigste eeuw bekend als Reigerwatergang. Het 16 de bevang ligt benoorden het dorp en Hofstede in het 14de bevang van Ouwerkerk. Deze boerderij stond op de hoek van de Molenweg en de Stelleweg of Duveneetschen weg. Rechts in de woning de grote „zaal". Ren eikenhouten rococo trap gaf toegang tot dit vertrek. Links bevindt zich het woongedeelte, eveneens met rococo-stucplafond. Op de bovenverdieping was een slaapkamer met beschilderde wanden. Voor het huis lag een grote „plantage". Naast de bewoning door de pachter zal het huis voor een gedeelte dienst gedaan hebben als zomerverblijf voor de eigenaar. In 1953 isdeze boerderij zwaar beschadigd en later afgebroken. Luchtfoto omstreeks 1950. 27

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 31