Situatie na de bedijking Door de aanleg van de Schouwse ringdijk tussen 1134 en 11562) werden Haamstede, Brijdorpe en Kerkwerve definitief van het open water afgesneden. Zierikzee wist echter gedaan te krijgen dat deze ringdijk bij de stad sterk landinwaarts werd gebogen, tot aan de huidige straten St. Anthoniesdam en Watermolen. Hierdoor konden de schepen ook na de bedijking van Schouwen tot in de stad komen. De noordelijke tak van de ingebogen ringdijk volgde ongeveerde huidige wegen Scheepstimmerdijk-Oude Haven NZ, -Havenplein-stukje Hoge Molenstraat en Lange Nobelstraat, de zuidelijke tak de Vissersdijk-Oude Haven ZZ- Appelmarkt-Dam-Melkmarkt-Verrenieuwstraat. Schels van de kreek van Zierikzee tussen 156 en 1350 met dam, dijken, watermolen en watermolenlanden en het schor „de Hem", ingericht als zeehaven en voor de opwekking van energie. Het valt wellicht op dat bij de noordelijke tak niet de straat de Hem wordt genoemd. Deze straat ligt echter veel te laag voor een oude dijk. Bovendien treft men hier geen oude woonhuizen aan, zoals dat overal elders in Zierikzee langs de vroegere dijken wel het geval is. Er staan practisch alleen pakhuizen. De naam „Hem" wijst op een buitendijks, maar wel door de landbouw gebruikt stuk grond3). Naar onze mening 'moet hier een vrij hoog opgeslibd schor gelegen hebben. Het komt meer voor dat in brede kreken langs de randen opslibbing plaats vindt. De ontstane schorren werden vaak apart bedijkt. In de vroegere Gouwe en het Dijkwater komen bv. veel van dergelijke zeer smalle poldertjes voor. De straat de Hem is naar onze mening aangelegd over of langs een niet ingepolderd hoog schor. De oorspronkelijke inbraakkreek was dus veel breder dan de latere scheepvaartkanalen Oude Haven, Schuithaven en Zwemhaven. Het is een algemeen verschijnsel dat sedert de Middeleeuwen de kreken steeds smaller en de kaden steeds breder zijn geworden4). De straat de Hem zal dus aangelegd zijn nadat de kreek veranderd was in haven voor schuiten. De vele pakhuizen langs deze straatwijzen daar ook op. Wij menen tevens dat de naam Zwemhaven een verbastering is van Hemhaven, hoewel we deze laatste naam nooit zijn tegengekomen. 7 1. 's-Gravenhof 2. St. Lievensmonsterkerk 3 Watermolen 4. Molenwaterlanden 5. Het schor later „Hem" 6. De inbraakkreek van Zierikzee 7. Stadswal 8. Later aangelegde stadswal a. Weevers-welle (Zuidwelle) poort b. Westpoort c. Bagijnepoort d. (Zuid)havenpoort 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 41