tijd de naam 't Wedt ofVerrepit. De naam „balie" heeft ongetwijfeld betrekking op de beide kaarten getekende hekken. De algemene betekenis van „balie" is nl. hekwerk35). Dat de naam verband houdt met de rechtspraak die in de Middeleeuwen op 's Gravenhof werd gehouden, zoals Ktinzel beweert, is onjuist36). In die tijd heette het plein het marktveld. In de rekeningen van de rentmeester van 1318 staat bv. „hofstede an die marc van mijns heren- hove" en van 1442 „upt Markveld". De naam „Balie" verschijnt pas in de archiefstukken van het begin van de 17e eeuw, evenals de namen Karnemelksvaart, Botermarkt, Verremarkt enz. Deze data zijn geheel in overeenstemming met onze mening, dat de markten bij de St. Lievenstoren pas begonnen zijn nadat de schuiten niet meer terecht konden in de Schuitha ven. Geheel in overeenstemming hiermee is ook, dat op de kaart van Van Deventer (1560) en op de kaart van het beleg (1576) van de stad de Karnemelksvaart nog niet voor komt, doch op die van Roman (1660) en van Blaeu (1645) wel. De oude naam „Markveld" wijst erop, dat hier, tussen de St. Lievenskerk en het s Gravenhof, centra van resp. de kerkelijke en de wereldlijke macht in de Middeleeuwen, ook reeds een concentratiepunt van de handel was. Er kwamen hier enkele belangrijke handelswegen bijeen. Door de Westpoort kwamen de handelsproducten via een veer bij Borrendamme uit de Bevelanden, via de Zuidwellepoort uit de nu niet meer aanwezige zuidkant van Schou wen, dat een vruchtbaar landbouwgebied met vele dorpen was, en via de Zuidhavenpoort en de Poststraat uit Duiveland, met een veer over de Gouwe. De handelswaar die met zees chepen in de haven van Zierikzee werd aangevoerd, kon via de Poststraat, de Meel(Middel)- straat en de Minderbroederstraat naar het „Markveld" worden gebracht. In dit verband is het interessant dat in de archiefstukken één keer de naam Poortstraat voor Poststraat is gevonden. (Poort of Port is haven)37). Later concentreerde de handel zich steeds meer rond de huidige straat de Dam, de Meelstraat en de Melkmarkt. Er was wat dit betreft een duidelijke trek naar het oosten. Door de sluiting van onze kreek voor de schuitvaart kwamen echter na 1600 nieuwe handelsactiviteiten op het aloude marktveld bij s' Gravenhof en de kerk. Hoe lang deze precies geduurd hebben, is ons niet bekend. Er is nog een bericht dat door de toenemende veiligheid op 1 mei 1866 het hek in de doorvaart van de Karnemelksvaart onder de stadswal kwam te vervallen. In 1919 werd deze vaart gedempt. 1. Marktveld 2. Weeverswelle (Zuidwelle) poort 3. Westpoort 4. Bagijnepoort 5. (Zuid)havenpoort 6. Kreek 7. ,S. 9. verbindingswegen Markt Haven 7. Minderbroederstraat 8. Middel (Meel) straat 9. Port (Pot, Post) straat 10. 's Gravenhof 11. St. Lievensmonsterkerk 12. Stadswal 13. later aangelegde stadswal Marktveld met hierop uitkomende handelswegen in Zierikzee vóór ca. 1300. 54

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1986 | | pagina 58