Concertzaal vinden buitengewone kunstverrichtingen plaats op loshangende telegraafdra den en treden Franse, Hollandse en Duitse artisten op. Een van de grootste attracties vindt men op het Kraanplein de wereldberoemde voetpianist Professor Pierre, geheel zonder armen geboren. Kraanplein, Zierikzeese kermis 1903(Collectie A Lokker-Meijering In de Zierikzeese Nieuwsbode van 12 september 1883 lezen we een ingezonden stuk van een zekere Stoffel. Hij vertelt in het dialect over zijn bezoek aan de Zierikzeese kermis. Schouwen, 12 September 83 Meneer de Redacteur van onzen Nieuwsbode! Je zult gistere zeker wel vreemd op stae kieken ebbe, toeje mien in de mart zag. Je docht zeker wel, 'tzit der an bij StoJJel, want ie komt haest nooit in de stad.En das waer oak, want in de leste tiejen kon dat nie leije. Zoa as ik een klein boertje bin, dan is et gesukkel om depagt en de lasten op te briengen. Mar dat weet je van men, ik en men joppa men leve zuunig; men ebbe mar eene jongen, die is noe al vuujtien jaer en die leert dat et een lust is, ie kan alle vreemde woorden uutspreke, net zoe goed as ik je noe schriej. En noe mo'kje nog is wat vertelle, je weet ik bin bie een aore knecht, maar daer hek een beetje land in pacht. Noe bin 'k van 't jaer der goed mee uutgevalle -, ik ad vuujtig roeijen aerdappelland en daer ad ik 21 mud akkersgewas uut; ik ad een lapje juun, die was goed, mar ik docht juun is toch maar een stienkende boel en toe ze men twee gulden booije, toe docht ikzegaethoar'.Noe weetje 't impassantdatje je aerdappels nie diere mot koape; ik. he ze verkocht voor 36 stuuvers en aspruumpjes waere ze. Noe dat et een klem beetje bie men kan leije, zei ik tegen Joppa: trouwe, noe gae men is met de jongen naerdestad, want je Nieuwsbode van Zaeturdag maekte dat men buute allemaele kittelde om is naerde stad te gaen. 98

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 100