Schuddebeurs I lit het overzicht van de kermissen op Schouwen en Duiveland blijkt dat de eerste kermis van het seizoen met Pinksteren op Schuddebeurs werd gehouden. Dit was de Schoddebossemart of Schorrebossemart. Vooral op maandag de tweede Pinksterdag was het er erg druk. De stoomtram reed een pendeldienst tussen Zierikzee en Schuddebeurs. Onderweg werd bij de Steenendijk gestopt voor de kaartverkoop. Ook het Zierikzeese slepersbedrijf van Van der Wekken (thans Transportbedrijf Van der Wekken) onderhield een dienst met paard en wagen. Voor een dubbeltje reed men, gezeten op een veilingkist, van het Groentje bij de Nobelpoort naar het kermisterrein in Schuddebeurs. De kermisspullen stonden bij de herberg van Dekker (nu Hostellerie) en op het weiland van de herberg van Van Klooster, Donkereweg 25. Tussen de twee herbergen wandelden de kermisgangers op en neer. Dit alles gaf een gezellige drukte op het anders zo rustige Schuddebeurs. Eikerzee Ellenieet Schcirendijke De laatste kermis van het jaar viel eind september te Eikerzee Ellemeet Scharendijke. Dit was de z.g. Brêêjemart, dan werden volgens de traditie de laatste vliegen in het krentebrood gebakken. Dreischor Daar de gang van zaken op de meeste dorpskermissen gelijk was, zullen we ons tot de kermis op Dreischor beperken. Deze kermis of algemeen de Reistersemart genoemd begon volgens de kermiskalender op de eerste maandag na 24 juni (Sint Jan) en de dinsdag d.o.v. De zaterdagavond daar aan voorafgaande werd reeds een voorproefje genomen en op de woensdagavond werd de zaak nog eens luchtig overgedaan. Opvallend is, dat op een vrijzinnig dorp als Dreischor, de kermis op zondag gesloten was. Dit in tegenstelling met andere plaatsen zoals Brouwershaven en Serooskerke. Daar was juist de zondag de belangrijkste kermisdag. Tijdens het bestuur van burgemeester Van Nahuijs in 1919 heeft het gemeentebestuur een verzoek van de kermisexploitanten ingewilligd en toestemming verleend om de kermis op zondag te openen. De Reisenaers wilden echter geen kermis op zondag. De jongelui gingen gewoonte getrouw naar de dijk en de ouderen deden hun wekelijks kuiertje over Beldert of rond de Blindeweg. Op het dorp was geen kip te zien, de kermis op zondag werd een grote mislukking. Mogelijk was de angst om een vrije dag te verliezen de reden van de afwijzing. We moeten niet vergeten dat vakantie voor werkenden vroeger onbekend was. Iedere week werd er zes dagen gewerkt, ook de zaterdag was een normale werkdag. De kermis was de enige keer in het jaar dat er twee vrije dagen achter elkaar waren. Tijdens de kermis werd alleen het strikt noodzakelijke werk gedaan, zoals b.v. melken. De school had met de kermis vrij. Later in de jaren tussen 1925 en 1950, toen de kermis al aan het tanen was, werden de vrije dagen gebruikt voor familiebezoek buiten het eiland. Men begon toen ook al min of meer toeristische reizen te maken. Toch wilden de meeste reizigers nog iets van de kermis proeven en zorgden dinsdagavond uiterlijk woensdagavond weer op het dorp terug te zijn. De attracties Wat kon men nu zo al op een dorpskermis verwachten? Donderdag of vrijdag kwamen de sleperswagens, getrokken door paarden met de kermisspullen in het dorp aan. Vrachtauto's 103

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 105