De volgende morgen verscheen Kees van Toon, de gemeentewerkman, met zijn bezem, schop en kruiwagen om het doip weer schoon te maken. De rust was weergekeerd, de zeer korte kermisvakantie was weer voorbij, met de vlas- en graanoogst voor de deur brak een drukke en spannende tijd aan. Het zou weer een vol jaar duren eer men zich weer voor enkele dagen los zou kunnen maken van de zorgen en sleur van alle dag. Anti-kermis Er is altijd een deel der bevolking geweest voor wie de kermis een steen des aanstoots was. Tijdens de Zierikzeese kermis in het jaar 1900 werden er door de leden van de Zierikzeese Evangelisatie antie-kermisbijeenkomsten gehouden. Op deze bijeenkomsten werd het woord gevoerd door dhr. Weltevreden en het fanfarekorps van Neerbosch verleende zijn medewerking. Het Christelijk Jongelingsverbond Samuël" organiseerde gedurende een lange reeks van jaren tijdens de kermisweek openbare vergaderingen. B.v. in 1924 werden er in het Huis van Nassau een drietal bijeenkomsten belegd. Medewerking werd verleend door de Chr. Zangver. „De Lofstem". Spreker was de nieuwe leraar ds. Waardenburg. Op de laatste avond vertoonde dhr. E. J. Weier uit Rotterdam de prachtfilm „De Eeuwige Stilte". Het C.J.V., later het C.J.M.V. heeft deze traditie in samenwerking met de evangelisatiecommis sie van de Gereformeerde kerk en de Rechtzinnig Hervormde gemeente tot in het begin van de jaren vijftig voortgezet. Ook kon men op het kermisterrein het Leger des Heils evangeliserend tegenkomen. Op de dorpen op Schouwen en Duiveland met min of meer rechtzinnige kerkeraden werd vanaf het eind van de vorige eeuw bij herhaling per rekest verzocht de kermis af te schaffen. Tendele zijn die verzoeken gehonoreerd, hetzij incidenteel, hetzij permanent (afschaf- fing). Na 1950 is de kermis op de meeste plaatsen op Schouwen en Duiveland verdwenen. Nu is er alleen nog kermis te Zierikzee en Brouwershaven en op de dorpen in de Westhoek, veelal voor de vakantiegangers. Velen brengen tegenwoordig tijdens hun uitgebreide vakantie een bezoek aan een van de grote pretparken in binnen- of buitenland. In deze parken vindt men naast de electronisch gestuurde achtbanen, reuzenraderen, vliegende schotels en sprookjestuinen ook de oude kermisattracties terug. Inmiddels doet op verschillende dorpen een nieuw fenomeen zijn (her)intrede, de jaarmarkt. Dit jaar b.v. voor het eerst op Sirjansland. 107

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 109