Winkels, winkeltjes en venters Groot was het aantal bakkers, maar even respectabel was het getal banketbakkers. Voor koekjes en gebak waren Schürmann (Mol) en Wansink (Dam) de favoriete leveranciers. Specialiteit van Schürmann was Zeeuws Profetenbrood en van Wansink Leids gebak. Voor Schouws palingbrood waren Jan Brouwer (Lange Nobelstraat), Piet Vogelaar (Maarstraat) en G. Potappel (Poststraat) als specialisten tot ver buiten het eiland beroemd. In deze zaken trof men zitbanken aan waar op donderdagen de boeren hun palingbroodje kwamen verorberen. Het Schouwse palingbrood werd bijzonder gewaardeerd. Het volgende verhaal maakt dat duidelijk. Een inwoner van Zierikzee was benoemd als schoolhoofd in Almkerk. Zijn buurman, een gewezen boer, gaf te kennen: ,,'t Is fijn vöö buurman datten dae benoemd is. Ma de paeling ister nie zó lékker as ier De broocl- en banketbakkerij van \V. G. Potappel in de Poststraat bad palingbrood als specialiteit. Voor de banketbakkers was het topdrukte tijdens de paardenmarkt. De paarden stonden op de Balie en in de Weststraat. Niet minder druk was het tijdens de kermis en met „boeren Sinterklaas", de donderdag in de St. Nicolaasweek, de enige vrije dagen voor de arbeiders. De hele dag was het „poot-aan spelen" met het bakken van staven en boterletters, de verkoop van suikerfiguren, chocoladeletters en chocolade-holfiguren. Bij „De Zoete Inval" van Doeleman op de hoek van de Poststraat-Paternosterstraat gingen de deuren uit de hangen. De burgerij had al lang zijn keus gedaan, want iedere bakker had al weken tevoren in de huiskamer de St. Nicolaastafel ingericht, waar de klanten hun keus konden maken. j potapju s -Palmgbrooö 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 116