De komst van het verpakte merkartikel maakte een einde aan die calamiteiten. Men probeerde de omzet te vergroten door het verstrekken van spaarzegels. Bekend werd Verkade met zijn albums van Jac. P. Thijsse en de Van Nelle-punten bij koffie en thee. Bij de margarine vanjurgens Van den Berg kon men sparen voor huishoudtextiel, huishoudelijke artikelen, vloerbedekking, serviezen, fietsen, tafels en stoelen. Er werd enorm gebruik van gemaakt. De produkten van landelijke leveranciers werden aan de man gebracht door de „reizigers" en handelsagenten. Ze kwamen met de Spoorboot met hun koffers vol monsters en stalen en bleven enkele dagen in Hotel Van Oppen, het Herenlogement De Draak of Hotel Smalheer. Reizigers werden geselecteerd op hun welbespraaktheid. Niet het produkt stond daarbij centraal, maar van alles en nog wat in de eigen branche of de maatschappij. Wie niet in staat was tot zo'n gesprek kon maar beter thuisblijven. Tijdsbeeld Versneld door de oorlog werden gebruiken en gewoontes afgebroken. Het rollen met sinaasappels in de Zelke met Pasen en het eten van „schróósels" behoort definitief tot het verleden. Voor de jeugd van toen was er veel te doen: spelen op het groentje bij de Nobelpoort, hoepelen en balspelen op de straat. Het nieuwjaarswensen bij de winkels om zo een versnapering te bemachtigen. Tot de favoriete zomerspel let jes behoorde ook het spelen op de „slierkèrreke". De aflopende zerken naast de toegang tot de Nieuwe kerk vormde een geweldige glijbaan. Wat moeten er een broekjes, toch al niet te best meer en vol inzetstukken, versleten zijn. De kerkvoogdij probeerde er wat aan te doen door dwarslig gende ijzeren staven met scherpe punten te plaatsen. Het mocht niet baten, het „slieren" bleef doorgaan. De verduistering in de oorlogsjaren heeft ook een einde gemaakt aan het zo gezellige zaterdagavondflaneren door het centrum van Zierikzee. De jeugd van het eiland, voor zover over een vervoermiddel beschikkend, kwam dan naar de stad om samen met de stadsjeugd rondjes te draaien. De meisjes de ene kant lopend, de jongens tegenovergesteld; kontakt zoekend en als dat lukte verdwijnend naar een bankje in het Slingerbos. De al wat oudere jongens stonden in de Beuze te kijken naar al dat fleurig gebeuren waar zij geen deel meer aan hadden. Kenmerkend voor de tijd van voor de oorlog was ook het standsverschil. Freule Schuurbeque Boeije uit Schuddebeurs kwam per caleche of koets naar Zierikzee. De koetsier hoefde maar even met de zweep tegen het raam te tikken of de betreffende winkelier kwam naar buiten gestoven om nederig te vragen wat de freule voor wensen had. De aanspreektitel „mevrouw" was in die tijd nog maar voor enkelen weggelegd. Juffrouw" voor de middenklasse en „vrouw" voor de mindergesitueerden markeerden de sociale grens. Deze beelden en herinneringen zijn niet volledig. De ouderen kunnen ze stellig met de hunne aanvullen, ieder vanuit zijn eigen gezichtshoek. Maar stellig zijn ze het waard om vast te leggen. Wat toen heel gewoon was, dreigt het snelst vergeten te worden. Noot De heerJoppe vervaardigde een lijst van bedrijven gevestigd in Zierikzee tussen 1920 en 1940. Hierop staan straatsgewijs in totaal 553 bedrijven i •ermeld. Ze is een waardevolle an vulling op de officiële statistieken, die winkeltjes als nevenberoep vaak niet opnamen. De lijst is in te zien op het Streekarchivariaat. Meer wetenschappelijk van opzet is „De Middenstand van Zierikzee" vanf. C. Nebbeling (doctoraalscriptie sociale geografie Rijksuniversiteit Utrecht, 1962waarin uitvoerig de positie van de middenstand tussen 1950 en I960 aan de orde komt. (Aanwezig in Streekarchivariaat. Alle foto's (behalve anders vermeld) komen uit de verzameling Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. 120

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 122