Bijlage III 24 sept. 1458. - Zierikzee verzoekt Dordrecht het hout, dat nodig is voor de afbouw van de St. Lievensmonsterkerk, ongehinderd te laten passeren. Orig.G.A Dordrecht, Oud-archief I nr. 2, brief nr. 25. Adres (op de achterzijde): Eerbaren ondersceyden voersyen ende wijsen burgermeysteren, scepenen ende raedt der goeder stede van Dorderecht, onsen specialen goeden gheminden vrienden. Eerbaer ondersceyden voersyen ende wijse speciale goede gheminde vrienden. Wij hebben uwer besceyden eerbaerheden voertijts ghescreven voer onsen inwonende poertere Heynric Braem, meyster ende werckman onser hoeftkerke tot Sinte Lievijns maertelaer binnen Zierixzee, diewelke tot bequamen diversen tijden als dat poynt gheeft27) noot28) is te trekken tot Zutven ende Deventer om aldaer te coepen ende te vercrijgen alsulck hout als der kercken dienen mach tot volbrengen der tymmeraetzen. Ende int selve scriven hebben wij vriendelijc begheert met onser beden dat ghij hem rustelijc metten houte wout laten varen sonder hem te laten gheboeren29) eenigen hinder of moyenesse van uwen uutvarenden luyden. Nietmyn wij versoeken alnoch vrientlijc biddende uwer eerbaerheden dit voers. ter lieften van ons te laten bescicken ende bestellen, updat hij mit vreden ende aisten der kercken hout tehuys mach laten comen ende ons scrivens nae tvoers. doechdentlijc mogen ghenieten ende wij ter liefden van uwer eerbaerheden in ghelijken ofte in meerderen zaken vriendelic wouden versculden bij der gracien Goods almachtich die uwe ondersceyden eerbaerheden altijt beware in zalygen voerspoede. Ghescreven onder onsen zegel ad causas XXIIII dage septembris anno LVIII. Afzender: Die stede van Zierixzee etc. 10

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 12