meer dan de helft watersporters, in de laatste jaren zelfs meer dan 80%. Zware scheepsram pen doen zich zelden meer voor, de man in nood is nu „zeilplankbreukeling". De aard van de hulpverlening is daardoor geheel veranderd. Het materieel moet dan ook aangepast worden aan de eisen des tijds. De „Maria Carolina Blankenheym" wordt na ruim vijftig jaar dienst in 1964 afgevoerd. De dubbelschroefmotorreddingboot „President Jan Leis", sinds 1930 gestationeerd in Hoek van Holland, komt naar Burghsluis. Begin jaren zeventig blijkt ook dit befaamde schip aan vervanging toe te zijn. Vervanging zal echter, mede door het aanzienlijke bedrag dat daarmee gemoeid zal zijn, nog een decennium op zich laten wachten. Naast de Jan Leis" wordt in 1974 voor reddingswerk bij goed weer de Atlantic „Dolfijn" in gebruik genomen: een door de Engelse zustervereniging Royal National Lifeboat Institution ontwikkelde snelle (30 km per uur) boot met polyester casco en rubberen stootrand, die slechts 40 cm diepgang heeft en dus goed bruikbaar is op de zandbanken. Snelheid is immers bij in nood geraakte recreanten (onderkoeling) een zeer belangrijke factor. De bouw van de stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde heeft ingrijpende gevolgen voor het station Burghsluis. In 1978 moet de mast van de „President Jan Leis" vervangen worden door een korte versie met navigatielichten om onder de hulpbrug te kunnen doorvaren. In 1980 wordt, althans door de Jan Leis", de ligplaats in de haven van De reddingboot Jan Leis", 1985. Van links naar rechts J. W. Polderman, A Thijsse, (achter deze, nauwelijks zichtbaar: H. T. Landegent), C. A Overbeeke en A Roon. Rechts: mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, burgemeester van Westerschouwen en agent van de KZH.M.RS. Foto: J. D. C. Berrevoets, Zierikzee. Collectie Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. 30

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 32