De jongste Jan Pelle, komt bij zijn oom en tante Comelis Eijke en Jacoba Oole. Marinus Pelle komt in het gezin Cornel is Fonteine en Cornelia Viergever (Marinus is een neef van Comelis Fonteine). Van Jan van den Berge vernemen we dat hij 1 mei 1872 naar Ouwerkerk vertrekt met Maria Lukus en hun kinderen Janna Pieternella en Jacobus. Smartegelci en beloning Het geld dat in Le Havre en elders in Frankrijk was ingezameld, wordt keurig overgemaakt naar Nederland en door tussenkomst van de Commissaris van de Koning in Zeeland en de Burgemeester van Dreischor aan de geredden ter hand gesteld (Het consulaat in Frankrijk regelde dat trouwens ook voor de vijf geredde Luxemburgers; Luxemburg was immers nog deel van het Koninkrijk Nederland). Het geld voor de minderjarige Pelle's wordt in ontvangst genomen door het armbestuur van Dreischor. Op 29 juli regelde de vice-consul Albeit d'Allens de volgende verdeling: Jan Pelle 181,84 Marinus Pelle/177,13 Jan van den Berge/197,65 Device-consul heeft wel moeite met de spelling, want hij schreef „les deux orphelins Pelle a Drigscher". Ook later in 1865 wordt nog geld overgemaakt naar Nederland voor de gebroeders Pelle (ƒ318,10). De geredden die naar New York reisden, zouden bij aankomst van de „Bellona" ieder voor 51,77 dollar in goud uitgereikt krijgen. Aan kapitein Stetson van de „Mercury" wordt „voor zijn menschlievend hulpbetoon" door koning Willem III een zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift gegeven, dat hem via de Amerikaanse regering overhandigd zal worden. Stetson schrijft een keurige bedankbrief. De Nederlandse Minister van Binnenlandse Zaken, Thorbecke, uitte zijn waardering voor het gedrag van kapitein Lambach. Tenslotte Marinus Pelle blijft ongehuwd. In 1905, het jaar van de publicatie in de Zierikzeesche Nieuwsbode, woont hij nog steeds met zijn 90-jarige tante onder één dak. In de krant wordt hij als volgt omschreven: ,,'t Is een eigenaardig type. Rondborstig, goedig, werkzaam en eerlijk, heeft hij zeker niet ééne vijand; en is hij bij ieder, zelfs het kleinste kind, in 't dorp bekend". Jan Pelle trouwde met Cornelia Dooge en kreeg 27-5-1899 een dochter Adriana Cornelia. Marinus Pelle overleed in Dreischor 12-6-1928 en Jan Pelle overleed in Dreischor 12 3 1939. De Pelles werkten als arbeider in de vlasteelt en hadden bij het dorp een lapje grond van 1 a 2 gemet dat ze voor zichzelf bewerkten. We besluiten met de woorden van H. Klooster: We zijn gekomen aan het einde van ons verhaal, 't welk door M. Pelle in al zijn eenvoud is weergegeven. Het feit, dat zich vele lieden, vooral in deze gemeente voor deze geschiedenis interesseerde en de kloeke, rondborstige manier waarop Pelle dit drama weet te vertellen, deden mij besluiten, met zijne toestemming een en ander wereldkundig te maken. 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 83