Of neem twee druppels, en niet meer, van myn tinktuur; Besmeer zyn hamos maar-, de kerel raakt vol vuur. enz. enz. 1droopen. Vet of vocht doen druipen op iets wat gebraden wordt. 2) postuur: Persoon, in min of meer geringschattende zin. 3luizezalf: Iets dat niet baat, of van geen waarde is. 4) dokter Eskulaap: Aesculapius, god der geneeskunde. 5) Podalier: Podalirius, zoon van Aesculapius. 6Mogol: Koning van Dehli, type van een machtig vorst. 7) podagra: ficht in de voet. 8) Sultan Amur at: Turkse sultan. 9) hoe juro: Dit zweer ik. 10) gekraakt door 't stranguleeren: Gedood door wurging. 11) post obitum kureereri: Na zijn dood genezen. 12) Sic latet ars, mesjeurs, in meo capité: Zo is de kunst verborgen, heren, in mijn hoofd. 13sal volatile: Potjeslatijn voor vlugzout. De jaarmarkt/kermis op Schouwen-Duiveland In het jaar 1389 verleende hertog Albrecht van Beijeren de stad Zierikzee toestemming tot het houden van een jaarmarkt. Deze markt duurde twee weken en begon op 11 juli en eindigde op Sint Jacobsdag (25 juli), vandaar de naam Sint Jacobsmarkt. Willem van Oranje verplaatste de datum van de markt in 1575 naar augustus en verleende vrijgeleide om stad en markt te bezoeken. Pogingen van omliggende plaatsen zoals b.v. Brouwershaven in 1567 om toestemming tot het houden van een markt zijn enige malen door het stadsbestuur van Zierikzee uit oogpunt van protectie verhinderd. In een aantal jaren is het voorgekomen, dat de markt niet werd gehouden. In 1664 en 1666 t.g.v. de pest. In 1672,1747,1748,1787 en 1795 i.v.m. oorlog. In 1764 was wateroverlast de oorzaak en in 1866 een cholera-epidemie. Ook in Zierikzee ontaardde in de loop der tijd het vieren van jaarmarkt en kermis. Men mag dit concluderen uit de verschillende verzoeken van predikanten en kerkeraden om de festijnen af te schaffen. Op zijn minst moesten loterijspelen en onzedelijke vertoningen worden verboden. De verzoeken werden door het stadsbestuur aangehoord maar slechts ten dele ingewilligd. Niet alleen de geestelijkheid maar ook anderen verhieven hun stem tegen de verregaande losbandigheid en zedeloosheid, waaraan de bezoekers van kermissen zich overgaven. Slechts de jaarlijks terugkerende Paardenmarkt herinnert ons nog aan de oude jaarmarkten. Helaas is na de Tweede Wereldoorlog de edele viervoeter van het marktterrein verdwenen. Hetzelfde geldt voor de aan de Paardenmarkt verbonden Zierikzeese Paardenloterij, bij velen nog bekend, welke in de jaren vijftig eveneens verdween. Uit een trekkingslijst van de Zierikzeese Paardenloterij van 3 juni 1896 blijkt hoe belangrijk de rol van het paard bij deze gelegenheid was. 95

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 97