Maken we nu een sprong naar de tweede helft van de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw dan zien we dat op de meeste plaatsen op het eiland jaarlijks kermis wordt gehouden. Woensdag na de laatste maandag in juli en vijf dagen d.o.v. Donderdag, volgend op de derde maandag in augustus, tot en met zaterdag d.o.v. Derde maandag in september en dinsdag d.o.v. Eerste maandag na 24 juni en dinsdag d.o.v. Laatste maandag in september en dinsdag d.o.v. Maandag voor of op 24 juni en dinsdag en woensdag d.o.v. Te Kerkwerve: Derde dinsdag in juli. Te Nieuwerkerke: Tweede dinsdag in juni. Te Rengerskerke: Laatste dinsdag in augustus. Dinsdag en woensdag na Pinksteren. Vijfde woensdag na Pinksteren. Maandag voor of op 25 juli (St. Jacob) en dinsdag en woensdag d.o.v. Pinksteren. Eerste zaterdag in juli en zondag d.o.v. Van de eerste tot en met de tweede donderdag in september. Tweede maandag in juni. Valt 1 of 2 juni op maandag, dan de derde maandag in juni. Brouwershaven: Bruinisse: Burgh: Dreischor: Elkerzee/Ellemeet/Scharendijke: Haamstede: Kerkwerve; Nieuwerkerk: Oosterland: Renesse: Schuddebeurs: Serooskerke: Zierikzee: Zonnemaire: De Zierikzeese kermis Bezoeken we in de jaren tachtig van de vorige eeuw de kermis te Zierikzee dan komen we naast de bekende attracties zoals de carrousel, luchtschommel, zweefmolen, kop van jut, loterijen, snoep- en koekkramen en bonte rij van variété en toneelvoorstellingen tegen. Aan de noordzijde van de Oude Haven, vlak aan de waterkant, is een grote schouwburg opgezet. Drama's met de meest uit een lopende titels worden voor het publiek ten tonele gebracht. „Siegfried of onschuld en misdaad", „Het middagmaal van Magdalena of de schotel met oren" en „De huishoudster of het geheim huwelijk". In het Theatre de Variétés van Judels en Louis Bouwmeester genoten velen van het drama „Egmond en Hoorne of de slachtoffers van Alva". De tenten met rariteiten trekken eveneens grote belangstelling. In de Zierikzeese Nieuwsbode lezen we het volgende bericht: De heer C. K. Prins heeft de eer het geeerde publiek dezer stad te berigten, dat hij alhier is aangekomen en heeft meegebragt twee wonderen der natuur, zij?ide eene zeer groote, jonge boeredochter en eene Bokkeneesche vrouw. Er volgt dan een uitvoerige beschrijving van lengte, gewicht, taille, bouw van het hoofd en de schoonheid van beide dames. Enkele jaren later had de heer Prins de hand gelegd op nieuwe wonderen der natuur, welke hij in zijn tent staande op de Kraan het publiek vertoonde. Opnieuw een boeredochter, een koperkleurige vrouw van de Silubische eilanden, een Chineese visser of waterchinees, een levende Nijlkrokedil en het grootste schaap ter wereld. Met een getuigschrift van de hooggeleerde professor De Riemer worden de wonderen als echt gewaarmerkt. De plaatselijke ondernemers doen eveneens hun best om het publiek kermisvertier aan te bieden. In het Huis van Nassau treedt een groot aantal Hollandse artisten op. In de 97

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1987 | | pagina 99