Telefoondistrict Breda, dhr. Rommelse, een toestel met inscriptie en een jaar gratis abonnement. Burgemeester De Meester stelde de aansluiting in dienst en bracht middels de nieuwe aansluiting de voorzitter van de P.T.T.-kamer in Zeeland van het verblijdende nieuws op de hoogte. Tijdens een bijeenkomst later op de dag in 'Mondragon' memoreerde dhr. Rommelse dat het aantal abonnees in 10 jaar tijd was verdubbeld en het verkeersaanbod in 7 jaar. Verder stelde hij dat door de toenemende waag naar PT.T.-diensten de orderportefeuille (mooie formulering voor het begrip wachtlijst) goed gevuld was. Nadat de panden achter het telefoongebouw konden worden aangekocht, werd in 1978 het gebouw tot de hoek Klokstraat-Beddeweeg uitgebreid. Op de bovenverdieping werd ter vervanging van het verkeersgedeelte van de oude centrale een nieuwe verkeerscentrale van een beproefd en kwalitatief uitstekend Philips-systeem gebouwd. Deze centrale werd in de eerste week van juli 1979 gefaseerd in bedrijf gesteld. De vervanging van de oude centrale zorgde voor een aanzienlijke kwaliteitsverbetering wat betreft de afwikkeling van het interlokale en internationale verkeer voor het gehele eiland. Voor het lokale telefoongebeuren in Zierikzee was 1 september 1986 een belangrijke dag. Op die dag werd een ultramoderne centrale van het AXE-systeem van Ericsson Telefoon maatschappij te Rijen in dienst gesteld. Bij het AXE-systeem is een belangrijke rol weggelegd voor de computer die het doorschakelen van verbindingen bestuurd. Deze centrale biedt de abonnee, nu en zeker in de toekomst, wanneer het hele landelijke net door soortgelijke centrales is vervangen ongekende mogelijkheden op het gebied van de telecommunicatie. Het moment waarop alle centrales zullen zijn vervangen en alle verbindingswegen aan deze centrales zullen zijn aangepast komt steeds dichterbij. Dacht men enkele jaren geleden nog aan het jaar 2005, thans is het zeker dat dit moment minstens 10 jaar eerder zal zijn aangebroken. Als gevolg van de steeds verdergaande ontwikkeling op het gebied van de elektronika werden in het begin van de jaren '80 door particulieren allerlei soorten telefoontoestellen tegen onvoorstelbaar lage prijzen op de markt gebracht. Dit was aanleiding voor de P.T.T. om naast het traditionele standaardtoestel een uitgebreid assortiment toestellen in de handel te brengen, met of zonder geheugen. De waag naar uitgebreide telecommunicatie mogelijkheden door enkele grote bedrijven in Zierikzee, zoals Cebeco-Zuidwest, Zeelandia, Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en Z.W.N., maakte het noodzakelijk om op 26 maart 1987 het cijfer 1 voor de bestaande nummers te plaatsen. De volgende cijfers geven een indruk van het telefoonverkeer op Schouwen- Duiveland anno 1987: Bedroeg het aantal uitgaande interlokale gesprekken per 1-1-1953 gemiddeld 603 per dag, momenteel ligt dit gemiddeld op 23-835 gesprekken per dag. Gedurende het jaar 1987 werden 4.200.665 lokale gesprekken gevoerd en werd in de periode juli-augustus voor een bedrag van 378.262,- internationaal getelefoneerd. Het is duidelijk dat we ons middenin een ontwikkeling bevinden die nog lang niet tot een eind is gekomen. Vandaar dat het moeilijk te overzien is wat de toekomst op het gebied van de telecommunicatie zal brengen. Dat die ontwikkeling stormachtig is realiseren we ons wanneer we bedenken dat aan het begin van de jaartelling het een week duurde eer een bericht over 2000 km was overgebracht. In 1845 stond men stomverbaasd over de mogelijkheden van de telegraaf, hetgeen blijkt uit een bericht in het Algemeen Handelsblad: 'Het tijdsverloop, nodig voor het overseinen van lettertekens over een afstand van enkele honderden meters, is onmeetbaar klein geworden.' In 1919 moest een getergd zakenman nog uren wachten op een verbinding tussen Zierikzee en Zaandam. Thans is het echter mogelijk door het indrukken van een aantal cijfertoetsen binnen 10 seconden in contact te komen met een familielid in Australië of elders in de wereld. We kunnen de ontwikkeling van de telecommunicatie als een zelfstandig gegeven beschouwen, maar ook als een onderdeel van de economische expansie en maatschappe- 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 113