Wonen in Brouwershaven. Eerst was ik in de kost. Toen huurde ik een kamer en kwam de vrouw naar Brouwershaven. In die kamer werd op 11 maart 1922 onze zoonjohan geboren. Een poosje later konden we voor/1,50 per week een huisje huren in de Noorddijkstraat. We maakten daar kennis met vrouw Vis. Van haar was de uitspraak: „Het is geen lomperd geweest die de bijbel heeft geschreven. Hij wist drommels goed wat er in moest." In 1924 kregen we nieuwe buren en kennissen: we kochten een huisje in de Poortdijkstraat, voor ƒ1800,-. Het was een mooi huisje. Passagiers en de rest. De R. T. M. vervoerde niet alleen passagiers, maar ook post, water, landbouwprodukten, vee en bouwmateriaal. Er waren allerlei wagons in gebruik: gesloten wagons voor graan en uien, bakwagons voor suikerbieten en zand, platte wagons voor hout en ijzer, hekwagons voor stro en vee. Enzovoort. In een hekwagon werden 8 koeien of 20 schapen geladen. Met melk meer mans. Vaak reden we met melk van de boterfabriek De Duif bij Nieuwerkerk. Die had als eindbestemming Van den Bergh Limited in Rotterdam. Op Zijpe moesten we met de bussen aan een juk de boot op. Dan kraakte je als je ze opnam: zo'n vrachtje woog over de honderd kilo. En er was haast bij: de boot moest op tijd vertrekken. Altijd maar jakken aan de tram. Race tegen de klok. Als conducteur moest je met het overzetbootje de post ophalen in Anna Jacobapolder. Op een keer viel de motor uit en dreven we met de stroom mee richting Stavenisse. Dus moest een ander bootje ons op sleeptouw nemen. Al met al vertrok de posttram ruim een halfuur te laat van Zijpe en was hij een kwartier te laat op Burgh. Toen we uit Burgh wegreden hadden we de achterstand teruggebracht tot tien minuten en toen we op Zijpe aankwamen waren we precies op tijd. De machinist, de stoker en ik kregen een pluim van Verstelle. Trampersoneel in Burgh, 1932. In de tram v.Ln.r.: Kees van Luijk, stoker enJohan van Schelven. Voor de tram v.Ln.r.: Marinus van de Velde, machinist, Johannis Meerman, conducteur en Koos van Schelven, agent en waterbaas van deR.T.M. (Collectie J. Meerman, Roosendaal). 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1988 | | pagina 123